Петък, 22 Ноември 2024

Кметът на Русе Пенчо Милков: Държавата трябва да коригира нормативната уредба за такса смет

Кметът на Русе Пенчо Милков: Държавата трябва да коригира нормативната уредба за такса смет
Публикация   30 Авг, 2024   /     akcent.bg   /     542

Община Русе е предприела действия по анализ на описаните варианти

Въпреки сериозното увеличение на данйк сгради и такса битови отпадъци през 2024 г.се оказва, че само пари не стигат, трябва и акъл...Снимка: Румен Николаев 

    Tакса смет догодина може да стaне непосилна за много граждани. По изчисления на експерти сумата може да се вдигне приблизително от 4 до 7 пъти. За това предупреждава кметът на община Русе Пенчо Милков.

   Увеличението се дължи на приетата от МС през април 2024 г. Наредба, определяща реда за изготвяне план-сметката за разходите за извършване на дейностите, за които се заплаща таксата за битови отпадъци, и начина на нейното изчисляване. Сред причините са и неточности в Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ), Закона за управление на отпадъците (ЗУО) и други закони.

   Новата уредба предвижда от 1 януари 2025 г. размерът на таксата за битови отпадъци да се определя за календарна година при спазване на принципа за понасяне на разходите от причинителя или притежателя на отпадъците (т.нар. принцип „Замърсителят плаща“). Водещо при определяне размера на таксата трябва да бъде конкретното количество битови отпадъци, което задълженото лице е генерирало. Този принцип обаче не е детайлизиран в наредбата.

   Според кмета на Русе това би довело до диспропорции при определяне на конкретния размер за всеки гражданин или фирма, и практическа невъзможност да се определи размерът и да се осъществи контрол.

 Предвидени са три алтернативни метода за изчисляване на таксата при невъзможност да се определи размерът й въз основа на конкретно генерираното количество отпадък от всяко лице. И трите модела представляват коренна промяна в досегашното изчисление, което се прави спрямо данъчната оценка на имота. 

 Първият модел предвижда размерът на таксата да се изчислява на база индивидуално определено количество битови отпадъци за имота. Така гражданите ще бъдат задължени да използват единствено предварително закупени от тях торби за смет, чиято цена ще се определя от конкретната им вместимост. Цената на тези торби ще представлява такса смет, която всеки ще плаща. Този модел обаче би могъл да доведе до екологична катастрофа заради риска от изхвърляне на отпадъци на нерегламентирани места за избягване на плащането. Невъзможно е и да се осъществи контрол на поведението на около 150 000 души в община Русе.

При втория възможен модел таксата за битови отпадъци се определя от броя и вместимостта на съдовете за събирането им и честотата за тяхното транспортиране за всеки конкретен имот. Този вариант е лесно приложим за администрацията, но би довел до резки промени и неравноправно третиране на гражданите. Те не могат да бъдат задължени да използват точно определен съд за отпадъците си. Ето защо на местата с разположени повече съдове тежестта ще се разпределя между живущите, независимо от индивидуалното количество отпадък в конкретния съд. Освен това, дори и всеки да ползва само отредения му контейнер, не е възможно тежестта между живеещите да бъде разпределена справедливо – размерът на таксата ще се определя от броя на имотите, а не от броя на реално ползващите услугата. Ако в две самостоятелни еднофамилни къщи например Общината е предоставила стандартни единични кофи за битов отпадък, за двата имота ще се дължи еднакъв размер на таксата, независимо че в тях се генерират различен брой отпадъци.

При третия подход, който Общинският съвет може да избере, размерът на таксата за битови отпадъци се определя от броя на лицата, ползващи услугата. Този подход обаче се оказва нормативно предизвикателство, защото терминът „ползвател“ не е ясно дефиниран. Едно лице може да се окаже ползвател едновременно на постоянния си адрес, на настоящия си адрес, на работното си място, като посетител на заведение и т.н. В качеството си на ползватели на услугата по събиране и третиране на битови отпадъци жителите генерират отпадък постоянно и по различни начини, които не могат да бъдат изчерпателно обхванати. „Прилагането на този подход би довело до драстични несъответствия между реалния ни принос към генерираните битови отпадъци на територията на общината и определената такса”, подчертава кметът на Русе.

    Според Пенчо Милков прилагането на който и да е от моделите ще доведе до социална непоносимост на таксата, която за определени лица ще се увеличи в пъти без ясни и обективни пропорции. Това ще причини огромно напрежение сред жителите на община Русе и в цяла България. Общинските администрации са изправени пред редица предизвикателства за привеждане на посочените разпоредби в изпълнение. Това се дължи на пропуски и дефекти в нормативната уредба.  

   Община Русе е предприела действия по анализ на описаните варианти, които да дадат представа за финансовите измерения за гражданите. Изчисленията показват, че независимо от избрания подход, повишаването на таксата смет е неизбежно при така поставените ограничения. Кметът на община Русе е категоричен, че размерът на таксата трябва да е социално поносим за всеки гражданин. Според него наредбата не позволява ефективното и справедливо определяне на таксата за битови отпадъци.

   „Считам, че трябва да се отмени Наредбата на Министерския съвет, да има промени в нормативната уредба на ЗМДТ, ЗУО и в специални закони, които да задължат НАП и Националния статистически институт да предоставят информация за работещите в бизнес сектора. Ще предприема активни действия да защитя интересите на гражданите, като съм в постоянен контакт с кметове на други общини в България. Към настоящия момент становището ни по казуса е еднакво“, заяви кметът на Русе.

   Правителствената наредба ще бъде обект на обществено обсъждане в Русе, след което предстои внасянето й в Общинския съвет. Той трябва да вземе крайното решение за реалния модел за изчисляване на таксата за битовите отпадъци.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha