Този заем не е единствен. По-големият въпрос е има ли смисъл в съществуването на Българската банка за развитие по начина, по който е направена.
Това заяви пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, във връзка с разследването срещу Румен Гайтански, по прякор Вълка, за кредит от ББР, отпуснат в периода, в който начело на банката бе Стоян Мавродиев.
Рискът от политическо влияние остава, категоричен е той за дейността на банката.
"Когато е публичен ресурс и няма контрол, това се получава."
Прокуратурата две години мълчи и се задейства, когато се стигна до конфликт между Делян Пеевски и Ахмед Доган, подчерта Кадиев. По думите му, така прокуратурата се е включила в разчистването на сметки между двамата.
Нито една частна банка не би позволила това, заяви Георги Кадиев.
Според него парите в ББР се раздават "по политическо осмотрение, на хора, които нямат необходимото обезпечение", като целта е "парите да бъдат откраднати и да не бъдат върнати".
"Те очевидно са направени като дизайн да бъдат откраднати. От самото начало е мислено да не бъдат върнати. Като в случая с КТБ очаквам съвсем ниска събираемост."
"Не е възможно тези кредити да са раздавани без политическо ръководство. Стоян Мавродиев не е действал сам. Тези хора, ако не бяха натискани политически и принуждавани вероятно, не биха си сложили главата в торбата", коментира Георги Кадиев в предаването "Преди всички".
Ако има парламентарна комисия, тя следва да отговори на въпроса – има ли нужда от държавна банка и да предложи законови промени, изрази мнение финансистът. Кадиев посочи, че трябва да се задейства и БНБ.
В надзора на ББР има пряка връзка и с ГЕРБ, и с Пеевски, отбеляза още Кадиев, като направи ретроспекция на различни отпускани кредити. Той допусна, че в ББР "Пеевски е имал по-голямо влияние, отколкото Борисов и ГЕРБ".
Нещата по-скоро ще приключат дотук и ще чакат момента да бъде ударен някой друг, каза в заключение бившият заместник-министър на финансите за казуса "Румен Гайтански".
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай