Историята на е-цигарите
Първият изобретател на бездимна цигара е Джоузеф Робинсън през 1927 г., но устройството никога не е било произведено и продавано. Вторият патент е през 1963 г. и е на Хърбърт Гилберт, който използва система за нагряване на течност, за да я превърне в пара. Неговият прототип също никога не е влизал в производство. Първият комерсиален вейп продукт - електронна цигара, която се предлага на пазара и съдържа никотин, е от 1979 г. и е на Филип Рей, един от пионерите в компютрите, и неговия помощник-физик Норман Джейкъбсън. Пазарът обаче не е готов за изобретението.
За рождена дата на съвременната електронна цигара се счита 2003 г., а неин изобретател е Хон Лик - фармацевт, който изобретява устройство подобно на цигара, което нагрява течен никотинов разтвор. Продуктът е кръстен Ruyan и през 2006 г. започва да навлиза в Европа и в САЩ.
Според доклада на Световната здравна организация СЗО "Пристрастяване на следващото поколение" в световен мащаб приблизително 37 милиона деца на възраст 13-15 години употребяват тютюневи или свързани с тях изделия, а в много страни процентът на употреба на електронни цигари сред подрастващите надвишава този при възрастните, а темпът, с който се увеличава сред младежите, е почти три пъти.
Докладът цитира проучване в САЩ, което показва, че "повече от 70% от младите потребители на електронни цигари не биха ги употребявали изобщо, ако имаха вкусове и аромати, различни от плодови, бонбонени или сладки храни". Д-р Рюдигер Креч, директор на СЗО за насърчаване на здравето, подчертава в свое изявление, че "използването на подходящи за деца аромати като например захарен памук и дъвка, съчетани с елегантни и цветни дизайни, които наподобяват играчки, е явен опит да се пристрастят младите хора към тези вредни продукти".
"Пазарните условия определят, че компаниите, които се занимават с поддържане на никотиновата зависимост, трябва да си намерят друг механизъм, по който да привличат нови клиенти и да могат да си осигурят бъдещите постъпления", обяснява д-р Александър Симидчиев, председател на парламентарната здравна комисия. Според него "продуктите без никотин, но с изпаряване на някаква течност, тютюнопушенето и употребата на никотин съдържащи устройства, включително нагреваемите цигари - всички разчитат на една сложна система от зависимости. Едната е зависимостта от никотина, а другата - социалната зависимост и възможността хората да се чувстват част от определена социална група".
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай