Петък, 22 Ноември 2024

Ресурсът се изчерпа. На политиците ще им се наложи да предложат план за действие

Ресурсът се изчерпа. На политиците ще им се наложи да предложат план за действие
Публикация   18 Авг, 2024   /     akcent.bg   /     760

Партиите са в лошо организационно състояние

    В Българското общество има нови групи, теми и интереси, които до момента нямат политическо представителство.  Без значение дали смятаме, че това е някакво преразпределяне, това ще доведе до крайни изменения. Свидетели сме как досегашните стратегии на политическите партии вече не работят. В САЩ смяната на Байдън с Камала Харис рестартира състезанието. Това каза Христо Панчугов, политолог, в предаването „Клуб Investor“.

   Виждаме, че изчерпването на организационен, мобилизационен и политически ресурс заради поредицата от избори води до едно безвремие. Влиянието, властта и бизнесът в България минават през държавната власт, през нейните преразпределителни способности. Властта обаче спря да бъде трайна.“ А нестабилността беше породена от сблъсъкът между два бизнес кръга, които се опитваха да надделеят един над друг“, каза политологът.

   Станахме свидетели и на друго – как партии като „Величие“ могат да се появят и доберат до Народното събрание само за няколко месеца. Обикновено такива партии са подкрепени от желанието да бъде наказана българската политическа класа. Огромното мнозинство негласуващи (около 70%) не са незаинтересовани или апатични към политиката. Те не виждат политически партии, които да ги представляват. Ще е необходими много повече политическо усилие, разговор и смисъл, за да бъде убедена тази прослойка да отиде до урните.

   Според него поредицата от избори показва, че поведението такова, каквото сме свикнали да виждаме, не носи позитивни резултати. Партиите са в лошо организационно състояние. Ресурсите се изчерпаха – това включва пари, време, въображение и мобилизация. Досега се разчиташе на местната власт и група активисти, които да доведат гласове. Сега това става все по-трудно, а това ще наложи най-сетне да започне смислен разговор.

    Партията, която успее да предложи адекватен изход от кризата, ще генерира силна политическа подкрепа. Дори това да не се случи на тези избори, ще стигнем до ситуация, в която партиите ще намерят формула за съставяне на правителство. Изправени сме пред един коренно различен парламент – и като състав, и като вероятност за съставяне на управление. Докато голяма част от българското общество не намери своето политическо представителство, няма как да има стабилизиране.

„Възраждане“ няма какво да каже на българските граждани и затова сме свидетели на дискусии с „кафяв“ оттенък като забраната на обсъждане на ЛГБТ пропагандата в средното образование. Много е възможно ГЕРБ да са избрали да спасят своя председател в Народното събрание в замяна за подкрепа на този закон. „Отново сме свидетели на некадърно законодателство без ясни дефиниции и цел. По-лошо е, че нито една институция в българското общество не успя да намери сили и воля да се противопостави на това действие“, категоричен е събеседникът.

   Много е вероятно дневният ред на Европейските институции да бъде сменен в посока икономическо развитие и стандарт на живот, а не толкова към зелени политики. Гостът изтъкна, че европейският съюз трябва отново да стане конкурентноспособен.

    Въпросът за войната в Украйна ще продължи да доминира европейската външна политика най-вече заради опита на Европейският съюз да запази лидерска позиция в международните отношения. Независимо какво ще се случи на президентските избори в САЩ, войната в Украйна ще остане европейски приоритет и отговорност. Този казус трябва да намери своето решение скоро. Офанзивата на Украйна ни подсказва, че в Русия подкрепата за войната намалява.

   Първият мандат на Тръмп показа, че Европа трябва да инвестира в своята сигурност. Новата архитектура на сигурността в света налага еманципиране и търсене на синергия със САЩ. Според Панчугов е нужна една по-силна и по-способна Европа с по-реалистична представа за балансите в международната политика.

   Замяната на Байдън с Камала Харис върна живота в Демократичната партия и на предстоящите избори ще има състезание. Това, че американските граждани, отново проявяват интерес, е добра новина. „Това показа, че изборите не са продукт единствено и само на избирателите. Напротив, от политиците зависят да убедят и вдъхновят хората, за да ги подкрепят“, обобщи гостът.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha