Увеличават се огнищата на чума по дребните преживни животни в Румъния, става ясно от официалната информация на Националната ветеринарно-санитарна служба в северната ни съседка. Към днешна дата броят на огнищата на болестта достигна 56, а броят на заразените животни вече е 232 283. За сравнение до вчера активните огнища бяха 37, а засегнатите животни бяха с над 13 000 по-малко. Най-много огнища продължава да има в окръг Тулча, където разболелите се животни са 212 813. В Констанца огнищата са 6, а засегнатите животни са 6381. В Тимиш и Яломица има по едно огнище, като заразените животни са съответно 12 500 и 589.
На този етап няма регистрирани случаи на болестта в окръг Гюргево, който граничи с Русе. Няма и заболели животни в България. Припомняме, че на заседание на постоянно действащата областна епизоотична комисия бяха въведени необходимите превантивни мерки. Сред тях е провеждането на заседания на всички осем в региона Общински епизоотични комисии до 14 август, като на тях задължително ще трябва да присъстват кметовете и кметските наместници. Въведено е и изискване за незабавно информиране на органите на МВР и Областната дирекция по безопасност на храните за нерегламентирано движение на дребни преживни животни и отглеждане на неидентифицирани такива. Мерките включват още засилен контрол на всяка пратка живи животни от засегнатите държави, поставяне под възбрана, клинични прегледи и вземане на проби, както и по-обстоен и задълбочен преглед на животните, насочени за незабавно клане. Извършва се дезинфекция и на всички влизащи транспортни средства от Румъния. Компетентните институции апелират, както към животновъдите, така и към регистрираните ветеринарни лекари, да подходят отговорно към ситуацията и при съмнения за заболяло животно незабавно да сигнализират на съответните Областни дирекции по безопасност на храните. Също така от БАБХ препоръчват на фермерите да избягват търговия с животни от Румъния и Гърция. Към момента е въведена и временна забрана за провеждането на животновъдни изложби и пазари за дребни преживни животни в страната.
Заболяването не е опасно за хората, но е изключително заразно за овцете и козите и може да доведе до големи икономически загуби. То се развива след кратък инкубационен период в порядъка от 3 до 6 дни. Първоначално животните показват изключително висока температура до 41 градуса, залежават се, появява се кашлица, слузни течения от очите, носа и устата, появява се и една характерна профузна диария. В засегнато стадо заболеваемостта може да достигне 100%, като смъртността варира между 20% и 90%. Болестта се предава чрез директен контакт между болни и здрави животни, както и чрез замърсени с вируса фуражи, оборудване, превозни средства и постеля.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай