Вторник, 24 Декември 2024

Депозитите на домакинствата вече са половината от средствата в банките

Публикация   03 Септ, 2012   /     Валентина Илиева   /     391

Печалбата на сектора през юли отново се връща към годишен ръст

Депозитите на домакинствата вече са половината от ресурса в банковата система. Печалбата на банките през юли отново се връща към годишен ръст, а разходите за обезценки намаляват.

Кредитирането продължава да маргинализира. Това показват данните за състоянието на банковата система към края на юли 2012 г. От БНБ обобщават, че през юли финансовите показатели на кредитните институции не търпят съществени промени. Динамиката в баланса на системата се определя само от растежа на привлечените средства, посочват още от централната банка.

           Защо спестяват толкова

   След близо четиригодишен постоянен растеж с двуцифрен годишен темп на прираст, депозитите на домакинствата достигнаха като обем половината от всички привлечени в банковия сектор средства. В края на юли те са 34.219 млрд. лв., като е реализиран най-високият месечен темп на растеж от началото на тази година - с 1.3%, или 439 млн. лв. Годишният им прираст е 14.9%. Основният фактор за активната спестовност в последните няколко години е кризата и свързаното с нея ограничаване на потреблението, отказ от допълнително задлъжняване и повишена склонност към спестяване заради несигурността в доходите и нивото на безработица.

За големите обеми на нарастване при депозитите на физически лица принос има и наблюдаваната от доста време тенденция собственици на компании и предприемачи да влагат свободните ликвидни средства от фирмите си в банка като физическо лице, вместо да инвестират и разширяват дейността си.

Това обяснява и факта, че се наблюдава увеличение при депозитите с големи размери - над 10 000 лв.
Като цяло привлечените средства в банковата система през юли се увеличават нетно с 481 млн. лв. до 68.6 млрд. лв. В различните сегменти динамиката е разнопосочна, както отбелязват от БНБ. Най-голямо месечно нарастване има при ресурса от корпоративния сектор (с 843 млн. лв. до 22.3 млрд. лв.). Средствата от кредитни институции се свиват (със 797 млн. лв. до 9.8 млрд. лв.). Така коефициентът на ликвидните активи на сектора е 25.79%.

          Печалба с годишен ръст

   Печалбата на банките в края на юли е 393 млн. лв., като отново се връща към растеж на годишна база с 4.5%. В началото на годината системата отчете няколко поредни месеца с двуцифрен ръст, като след това отново се върна към характерната за последните четири години посока на движение на печалбата - годишен спад. Спрямо края на юни финансовият резултат се повишава с 69.5 млн. лв. Основен принос за увеличението има нетният лихвен доход, който отчита 218 млн. лв. месечно нарастване до 1.5 млрд. лв. общо.

На годишна база обаче е налице негативна тенденция - намалява с 9.8 на сто. И нелихвените приходи (от такси и комисионни) на годишна база се свиват (с 1.3%), което е резултат от свития бизнес на кредитните институции като цяло. За месец обаче нетното им нарастване е с 68.1 млн. лв. до 440 млн. лв.

Така чистите приходи, които банките реализират, въпреки по-ниските доходи от основна дейност заради свитото кредитиране и влошеното обслужване на заеми, заедно с разходите за покриване на загуби от просрочия успяват да покрият обезценките. През юли са направени разходи за обезценка за 88 млн. лв. Спрямо година по-рано те намаляват със 110 млн. лв. до 630 млн. лв.

      Кредитите - тука има, тука няма

   Брутните кредити (без тези за кредитни институции) през юли нарастват с 284 млн. лв., като водещ е приносът на корпоративните кредити. Те се увеличават с 310 млн. лв. до 37.4 млрд. лв. Продължава обаче свиването при заемите за домакинствата, което основно е повлияно от намалението на потребителските кредити (с 35 млн. лв. до 9 млрд. лв.). Размерът на жилищните ипотечни кредити остава без промяна (обемът им е 9.4 млрд. евро).

  Данните за кредитния портфейл на системата не са изненада предвид свитата активност на банките и ограниченото търсене на заеми от фирми и домакинства. Още повече че летните месеци не са от най-активните в бизнес сезона. Това ясно се вижда и по маркетинговото поведение на банките - през юли и август появата на нови оферти за жилищни или потребителски кредити е рядкост. Банките само удължават съществуващи промоции, като не променят ценовите параметри.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha