Производството на електроенергия през изминалия юли се е повишило с 44% на месечна база. Основният принос за ръста е на въглищните централи, които са работили със 140% повече от предходния месец и с 21% повече на годишна база. Реално това е бил най-добрият им месец за тази година след януари и със сигурност е неочаквано за мнозина.
В същото време самата енергийна система беше подложена на сериозен натиск в следствие на голям износ към страните в региона заради горещото време и известни затруднения при трансграничния обмен.
Увеличеното производство пък доведе веднага до спад на дела на ВЕИ енергията в микса имено когато се очакваше рекорд в това отношение. Получава се така, че ТЕЦ-овете взимат по-голям дял, въпреки че соларните мощности произвеждат повече.
Движещ фактор за всичко това е много продължителна гореща вълна, чиито пик продължи над 10 дни и през който температурите се задържаха с близо 5 градуса над нормалното. Отделно цените на електроенергията буквално експлодираха по средата на месеца и стигнаха най-високите си стойности от кризисната 2022 г насам - вечерните котировки доближиха 2000 лв./МВтч. Това преобърна пазара и създаде изцяло нова динамика.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай