Понеделник, 7 Октомври 2024

13 случая на коклюш са установени в Русенско от началото на годината

13 случая на коклюш са установени в Русенско от началото на годината
Публикация   01 Авг, 2024   /     akcent.bg   /     1034

В УМБАЛ „Медика – Русе“ имунизират бременните между 27 и 36 гестационна седмица

   13 случая на коклюш са потвърдени в Русенско от началото на тази година. 12 от разболелите се са от Русе, а един от Караманово, стана ясно от проведен разговор между областния управител Драгомир Драганов и директора на Регионалната здравна инспекция /РЗИ/ доц. д-р Александър Парашкевов. В момента има един единствен активен случай на болестта в региона. Става дума за 66-годишна жена от Русе. Въпреки това заболяването засяга основно децата. Припомняме, че срокът на противоепидемичните мерки заради разпространението на коклюш в страната бе удължен до края на годината със заповед на служебния министър на здравеопазването д-р Галя Кондева. Въведените на 9 май противоепидемични мерки бяха със срок на действие до вчера. Мерките бяха въведени след като в началото на април 2024 г. починаха две бебета с тежки усложнения от коклюш, като и двете не бяха навършили изискуемата за ваксинация двумесечна възраст. След това беше позволено по-ранното имунизиране на бебета срещу инфекцията при навършени 6 седмици.

   Противоепидемичните мерки дадоха възможност Регионалните здравни инспекции (РЗИ) да извършват имунизации срещу коклюш на бременни жени по желание. Имунизациите са препоръчителни за жени между 27 и 36 гестационна седмица, включително. Имунизацията на бременните срещу коклюш е еднократна и безплатна и се извършва с комбинирана ваксина срещу дифтерия, тетанус и коклюш (ацелуларна компонента) с намалено антигенно съдържание. Имунизациите на бременните жени в Русенско се извършват в специализиран кабинет на Университетска болница „Медика-Русе“ всеки вторник и четвъртък от 13.00 до 15.00 часа след предварително записване на тел.: 0899163455.

   РЗИ, на която е съобщен случай на коклюш, извършва епидемиологично проучване и предписва необходимите противоепидемични мерки по отношение на болния и контактните му лица.

   При регистриране на случай на коклюш в организиран детски и ученически колектив се предвижда по-сериозни мерки по проветряване, влажно почистване и дезинфекция на повърхности и под; осигуряване на достатъчно количества течен сапун, подходящи биоциди за дезинфекция на ръце и салфетки за еднократна употреба за подсушаване на ръцете във всяко санитарно помещение, както и в тоалетните за всички деца и за персонала; ежедневна проверка на деца и ученици за наличие на клинични симптоми за заразна болест, включващи наличие на хрема, кашлица, обрив и други, като детето/ученикът с проявени симптоми не се допуска в или се отстранява от детския/ученическия колектив. Посещение е възможно след предоставяне на медицински документ от лекар, удостоверяващ, че детето, не е заразно болно.

   Всички общопрактикуващи лекари своевременно трябва да имунизират своите пациенти срещу коклюш при достигане на съответната възраст и без необосновано отлагане, в съответствие с Имунизационния календар на Република България, се посочва още в заповедта.

   През последната отчетна седмица – 21-28 юли 2024 г., в страната са регистрирани 88 случая на коклюш, показват данните на Националния център по заразни и паразитни болести. От началото на годината в страната са регистрирани 2231 случая на болестта. За същия период през изминалата година са регистрирани осем случая.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha