Неделя, 8 Септември 2024

Изминалата гореща вълна беше с до 3 °C по-топла поради човешкото влияние

Изминалата гореща вълна беше с до 3 °C по-топла поради човешкото влияние
Публикация   29 Юли, 2024   /     akcent.bg   /     833

Какъв ще бъде климатът в българските градове след 60 години?

     Летата в Пловдив ще са със 7,5 °C по-горещи и 18% по-сухи след 60 години, ако не предприемем действия за смекчаване на климатичните промени

   Николай Петков е автор в Климатека, завършил е магистратура специалност „Метеорология“ във Физическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. Магистърската му теза е на тема „Климатични индекси – анализ на климата над Югоизточна Европа в близкото минало и настоящето“. В момента следва магистратура специалност “Интегрирани науки за климатичната система” в университета в Хамбург в Германия. Работи в екологично сдружение „За Земята“ като експерт.

   Проучване, публикувано тази седмица установи, че горещата вълна, която премина през Югоизточна Европа и България е била по-интензивна в следствие на предизвиканото от човека изменение на климата. Необичайно горещото време застраши човешкото здраве и стана причина за множество пожари. Екстремното явление не беше единственото за тази година – гореща вълна имаше и през месец юни, който беше рекордно топъл за нашата страна от поне 1930 г. насам, както и в света за последните 144 години. На 21 юли беше отчетен най-топлият ден в световен мащаб от началото на метеорологичните измервания и само ден след това, на 22 юли, рекордът беше подобрен, като средната температура на Земята беше 17,15 °C. При затопляне на Земята с 3 °C броят на смъртните случаи от топлинен стрес ще се утрои в сравнение с 1,5 °C.

   Известно е, че екстремните метеорологични явления нарастват в резултат на климатичните промени, както и че горещите вълни ще се случват по-често и ще са все по-интензивни и продължителни. И наскоро станахме свидетели на такова явление. 

   Проучване установи, че горещата вълна в Югоизточна Европа беше с до 3 °C по-топла поради човешкото влияние 

По рано този месец Югоизточна Европа преживя продължителна гореща вълна, като нейният пик беше между 17 и 19 юли. Температурите на Балканския полуостров бяха с до 7 °C по-високи от обичайното и почти нямаше валежи в този период. Горещата вълна беше с до 3 °C по-топла поради човешкото влияние. Това са водещите изводи, направени от атрибутивно проучване, публикувано на 25 юли в научната платформа ClimaMeter, която цели да определи човешката роля за отделни екстремни явления. Анализът е направен като са разгледани подобни метеорологични явления за района и са сравнени явленията през 21 век (2001 – 2023 г.), с такива, които са се случили в края на 20 век (1979 – 2001). Един от важните изводи на проучването е, че такъв тип горещи вълни вече все по-често ще се случват и през юни, като преди това тяхната поява е била сравнително рядка. Друг важен извод е, че

явлението не е нетипично, но причинените от човека климатични промени са изиграли ключова роля за по-високите температури, докато ролята на естествените климатични колебания е била минимална.

  Фигура 1: Резултатите от анализа на ClimaMeter на горещата вълна през юли 2024 г, за дните от 17 до 19 юли 2024 г. Ляво – доколко тази гореща вълна е била причинена от предизвиканите от човека промени в климата. Дясно – доколко е имало сходни събития в миналото. Източник.

Фигура 2. Резултатите от анализа на ClimaMeter на горещата вълна през юли 2024 г. за дните от 17 до 19 юли 2024 г. Горе са представени темепратурните отклоненията от средното за 1979 до настоящето, а долу – разликата между настоящия период (2001 – 2024) и миналото (1979 – 2000). Източник.

Горещата вълна над Източното Средиземноморие през юни, която засегна и България, също е била с 1,5 °C по-топла заради предизвиканото от човека изменение на климата,

според друг анализ на научната организация ClimaMeter, публикуван на 18 юли 2024 г. Те са изследвали горещата вълна, която се случи между 11 и 14 юни т.г. и са я сравнили с други горещи вълни, наблюдавани преди това в тази част на света. 

Вече бяха публикувани данните и знаем, че в България изминалият месец юни беше най-топлият от поне 1930 г. насам, като беше надминат предишният рекорд от юни 2012 г. Пълните данни за лятото от тази година ще има едва след месец август. Досега най-горещото лято в България е било през 2012 г., последвано от 2007, 2023 и 2017 г. 

Необичайно горещото време през юли имаше силно негативни последици, като хиляди хектари земи изгоряха в Северна Македония, Албания, Гърция и България. 

У нас горещата вълна започна след 5 юли, като най-топло беше на 17 и 18 юли, когато Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) издаде код “червено” за много опасно време. 

В някои станции бяха отчетени температурни рекорди, като например в Русе и Сандански, когато на 17 юли бяха измерени температури от по 41 °C, а във Варна максималната температура достигна до 36 °C. В Сандански максималната температура беше над 40 °C в продължение на 9 дена. По време на горещата вълна в страната имаше стотици пожари. В близост до Варна пожарите наложиха временно затваряне на автомагистрала “Хемус” на 15 юли. Сериозно пострада село Воден в Ямболско, като пламъците засегнаха 35 къщи, от които 15 напълно изгоряха. A в село Отец Паисиево в Пловдивско пожарът изпепели 30 къщи. Големи пожари имаше и в Старозагорско (Фиг. 3).