Сряда, 30 Октомври 2024

Как програмата с общински проекти набъбна до 6.2 млрд. лв.?

Как програмата с общински проекти набъбна до 6.2 млрд. лв.?
Публикация   23 Юли, 2024   /     akcent.bg   /     594

Подадените общински проекти на Русе за за малко над 49 млн. лв.

   Фонд за финансирането на приоритетни регионални проекти по утвърден механизъм с бюджет 1 млрд. лв. Това беше предложението на Асен Василев от есента на миналата година, когато той все още беше финансов министър и търсеше подкрепа за Бюджет 2024 от коалиционните си партньори от ГЕРБ и ДПС. „Миниреволюция“ пък го нарече неговият колега начело на МРРБ Андрей Цеков.

   И може би така им е изглеждало, тъй като дотогава финансирането на капиталовите инвестиции на общините се осъществяваше масово чрез постановления на Министерски съвет. Но пък парите не бяха заложени конкретно по бюджетите на съответните общини или на МРРБ, а в Централния бюджет – тази митична „черна дупка“, от която всяко правителство черпи ресурс по не толкова прозрачен начин. В крайна сметка този подход позволи общинската капиталова програма да нарасне няколко пъти спрямо онзи първоначално планиран 1 млрд. лв. 

   Първият подробен списък с общински проекти беше създаден от Василев веднага след местните избори през 2023 г., по настояване на ДПС. Това беше поставено като условие от Движението, за да бъде запазена коалицията, наред с други искания от ГЕРБ, на които ПП-ДБ се съгласиха, за да спасят властта си.

   Местната власт бързо трябваше да изпрати до Министерството на финансите подробности за своите проекти, а сред най-активните очаквано бяха кметовете на ДПС. Тогава някои малки общини, контролирани от ДПС, с около 10 000 души население поискаха толкова средства, колкото и кметовете на някои областни градове.

   И докато държавният бюджет влезе в Народното събрание за разглеждане, списъкът набъбна до 764 проекта, които вече имаха нужда от 2.6 млрд. лв.

   Между двете четения пък списъкът се удвои до 1627 проекта, а нужното финансиране стана 4 млрд. лв. за 2024 г. Освен това коалиционните партньори от ПП-ДБ, ДПС и ГЕРБ решиха да удължат програмата – до 2026 г. – като общите нужни средства вече бяха 4.9 млрд. лв.

   Съществен момент от дискусиите в парламента бе и възможността списъкът да се актуализира и след приемането му – за да могат неподготвените за задачата кметове да реагират. Идеята бе това да се случи веднъж – до 1 март, но след това бе взето решение актуализациите да са 3 – след всяко от първите три тримесечия на годината.

   Така след първата актуализация през април списъкът продължи да расте заедно с нужното държавно финансиране – до 4.5 млрд. лв. за 2024 г. и общо 5.9 млрд. лв. за целия 3-годишен период.

   Сега в ход е и втората актуализация, която отново добавя проекти, а нужното финансиране расте. Броят им достига 2529, за които за тази година трябва да бъдат осигурени 4.6 млрд. лв., а общо за 3-годишния период – 6.2 млрд. лв.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha