От 1988 г. отбелязваме 26 юни като Международен ден за борба със злоупотребата и нелегалния трафик на наркотични вещества. За такъв той е определен с резолюция на Общото събрание на ООН от 7 декември 1987 г. Идеята на инициативата е всички хора по света да изразят своята активна позиция и съпричастност с усилията за ограничаване разпространението на наркотиците.
Тази година мотото на кампанията, определено от Комисията по наркотични вещества към ООН, е: „Споделяйте факти за наркотиците. Спасявайте животи." По този начин се поставя акцент върху ролята на информираността за наркотиците в две направления:
У нас, по данни на Националния фокусен център по наркотици и наркомании към Националния център по обществено здраве и анализи, след направено проучване през 2020 г. сред общото население на страната, 9,5% от българите на възраст 15-64 г. посочват, че някога в живота си са употребявали някакво наркотично вещество.
Най-голям дял от тях са употребявали марихуана (8,6%), амфетамини (2,2%), кокаин (2,0%), хашиш (1,9%), екстази (1,3%), хероин (1,0%) и метамфетамини (0,7%). За употреба на комбинация на две и повече наркотични вещества съобщават 0,9% от анкетираните.
Основната цел на превенцията по отношение на проблемите, свързани с дроги, е предотвратяването на риска от злоупотреба с дроги сред дадено население и оттук - предотвратяване на риска от възникване на лични вреди или вреди за обществото. Често лансираната идея за „свободно от дроги общество" е много амбициозна, но малко реалистична. Предоставяме здравно образователни матеряли, изнасяме презетации по темите свързани с наркотици и зависимости, организираме конкурси, викторини и други мероприятия с цел превенция.
Какво могат да правят родителите:
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай