Неделя, 22 Декември 2024

Такси ще топят втората ни пенсия поне още година

Публикация   29 Авг, 2012   /     в-к "Сега"   /     602

Мултифондовете може и да стартират догодина, но само в доброволното пенсионно осигуряване

 

 

 

Таксите, които дружествата събират за управление и инвестиране на парите на българите за втора пенсия, ще продължат да топят партидите поне още година, а може и повече. В началото на годината от КФН подготвиха промени в Кодекса за социално осигуряване, които предвиждаха таксите да падат плавно още от т.г., но законопроектът вече месеци не влиза в програмата дори на Министерския съвет.

    В същото време вече е пуснат за съгласуване между институции и заинтересовани страни друг законопроект за въвеждане на прословутите мултифондове, които ще позволят на осигурените да избират дали портфейлите им да се инвестират рисково, консервативно или балансирано. Според представители на пенсионните дружества идеята е двата законопроекта да бъдат събрани в един и да бъдат приети до края на мандата на това правителство или най-късно през първата третина от следващото управление. Това означава, че всички промени ще се задействат в най-добрия случай от началото на 2014 г.

    Запознати с новия законопроект твърдят също, че мултифондовете ще важат първо само за доброволното осигуряване. За втория стълб - задължителното доброволно осигуряване, собствениците на партидите ще продължат да се доверяват на избора на фондовете за инвестиране на портфейлите им, вместо сами да избират дали да рискуват повече за по-голяма доходност, или да разчитат на ниски, но по-сигурни дивиденти.

В подготвените промени отново не се предвижда регламентиране на начина на изплащане на пенсиите от допълнителното задължително осигуряване. В момента пенсионните фондове само трупат активи, тъй като от пазара на труда не са излезли още поколенията, родени след 1959 г., които са задължително осигурени в тях. Около 2018 г. обаче ще трябва да започнат да се изплащат първите допълнителни пенсии, което може да става по три начина - сумата да се получава накуп, за определен брой години или до живот. При последния вариант практиката по света е да се създаде специален гаранционен фонд, който е на солидарен принцип и с него се гарантира плащането на пенсии до живот на хората, надживели прогнозната продължителност.

    СМЕТКИ

   Актюерските разчети на КФН показаха, че за 40 г. сегашните такси биха стопили с около 20.5% парите за втора пенсия на хората. Затова се появи и предложението от 2012 г. инвестиционната такса, която е до 1% върху активите, да падне до 0.6% през 2016 г. От 2017 г. пък трябваше постепенно да намалява и таксата, събирана от всяка вноска по партидата, която е до 5%. През 2020 г. тя трябваше да стане до 3%. Според пенсионните дружества обаче става въпрос по-скоро за пропуснати ползи към активите, отколкото за стопяването им.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha