Лазаровден е. Какви са традициите?

Лазаровден е. Какви са традициите?

   Днес имен ден празнуват хората, носещи имената Лазар, Лазарка, Лазарин, Лазарина, Лазо, Ласка, Елизар, Лъчезар, Лъчезара.   

    Днес православните християни отбелязват Лазаровден. В основата за празника е библейската притча за възкресението на Лазар от Исус Христос. В българските обичаи той се свързва със съзряването на жената и нейната готовност за встъпване в брак.

По традиция Лазаровден се отбелязва на осмия ден преди Великден. Празникът е с подвижна дата - винаги в предпоследната събота преди Великден. В Календара на християнската църква той е свързан с възкресението на Лазар, жител на гр. Витания, близо до Ерусалим.  

     Каква е историята?

   В Новия завет Лазар е ученик на Христос и брат на Марта и Мария-Магдалина, когото Исус извежда от гроба и връща към живот.

  Според евангелието когато Спасителят е в земите отвъд река Йордан, Лазар се разболява и умира. Когато месията се връща, възкресява покойника на четвъртия ден от неговото погребение в знак на благодарност за проявеното от него гостоприемство.

Снимка: iStock

   Според средновековни ръкописи Лазар живее още 30 години в строг пост и въздържание и е провъзгласен за първи епископ на град Китион на остров Кипър.

          Какви са традициите?

   На този ден се изпълняват обичаят лазаруване и поминалните обреди.

   В навечерието на Лазаровден жените ходят на гробището, прекадяват и преливат с вино гробовете на своите близки и раздават за душите им кравайчета и жито.

 

Снимка: iStock

 Подготовката за Лазаровден започва отрано. По-възрастната жена, която е била посветена в лазаруването, помага на малките момичета да разучат песните, които изпълняват, обикаляйки селото. По-голямата част от тях пеят, а останалите танцуват, тъй като Лазаровден е празник както на женската хорова песен, така и на танца.

   Самото лазаруване има сходство с коледуването – лазарките обикалят къщите в селото, пеят обредни лазарски песни и благославят за здраве, щастие и берекет.

Тагове : Лазаровден ,


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha