Облекчаване на процедурите по плащане на корпоративен данък подготвя Министерство на финансите. Промяната в Закона за корпоративното подоходно облагане ще бъде гласувана през есента и трябва да влезе в сила от началото на 2013 г.
Измененията
Промяната ще остави повече оборотни средства във фирмите, защото разширява броя на компаниите, които не са длъжни да правят авансови вноски за данък печалба, а за други фирми вноските ще се правят на всяко тримесечие, вместо всеки месец, както е в момента.
Всяко дружество, чиито нетни приходи от продажби не надхвърлят 300 хил. лв., ще е освободено от задължението да прави авансови вноски за корпоративен данък, а в момента освободени от това задължение са само компаниите с нетни приходи под 200 хил. лв. Фирмите с продажби под 1 млн. лв. пък ще правят авансовите си вноски веднъж на всяко тримесечие, а не всеки месец, както е в момента.
Месечните авансови вноски се правят всеки месец от фирмите и са в размер на 1/12 от печалбата за предходната година. С подаването на финансовия отчет и годишната данъчна декларация през следващата година пък се прави изравняване и компаниите доплащат дължимия данък, ако печалбата е била по-голяма от тази за предходната година. Ако печалбата е спаднала, данъчната администрация възстановява предварително внесените данъци.
Дънъкът върху разходите
Друго облекчение е данъкът върху разходите да стане годишен и да се плаща еднократно в срок до 31 март на следващата година. При сега действащата разпоредба, този тип данък се внася всеки месец до 15-то число, следващ този, в който е начислен разходът.
С данък се облагат разходите за представителни цели, социалните разходи предоставени в натура (такива са помощите под форма на храни и други вещи), а също така и вноските за допълнително пенсионно осигуряване и застраховки "Живот", които работодатели правят в полза на свои служители над тези, които са длъжни да правят по закон.
Разходите за ваучери за храна над 60 лв. месечно за всяко лице, на което са предоставяни и плащанията за експлоатация на превозни средства на мениджърите, също се облагат с данък.
Промените, изготвени от Министерство на финансите обаче не включват нова регулация за облагане на хазартната дейност, което означава, че в министерството още не са решили какъв режим да прилагат спрямо онлайн залаганията и за тях ще се мисли до последния момент.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай