Пред Financial Times Денков говори и за договора за „Турски поток“, сключен по времето на правителството на Бойко Борисов. Според Денков такива сделки „трябва да бъдат разследвани“. Борисов твърди, че газопроводът не е в ущърб на българските интереси, посочва изданието.
Вече бившият премиер посочва, че „Продължаваме промяната“ остава ангажирана с борбата срещу корупцията и руското влияние, които по думите му са свързани.
Денков коментира и ролята на депутата Делян Пеевски в политиката. Той заяви, че Пеевски е имал силно влияние върху ГЕРБ, като припомня коалиционни срещи, на които Пеевски е бил поканен от ГЕРБ и в крайна сметка е доминирал дискусията.
От ГЕРБ отхвърлят твърденията, като говорител на партията е посочил пред "Файненшъл Таймс", че Пеевски е подкрепял кабинета през последните 9 месеца, но той не е присъствал на вътрешнокоалиционните разговори. "ГЕРБ е най-голямата политическа партия в България и ние вземаме всички свои решения самостоятелно", добавя говорителят.
Президентът на България Румен Радев назначи служебно правителство във вторник, а президентът на Сметната палата Димитър Главчев стана служебен министър-председател.
В своя статия, от Politico пък говорят за хронологията, довела до това България да се изправи пред нови предсрочни избори.
Преговорите за ново правителство се провалиха миналия месец, когато бившият еврокомисар Мария Габриел, която трябваше да стане министър-председател в рамките на договорената правителствена ротация, оттегли кандидатурата си след мъчителни преговори между нейната дясноцентристка партия ГЕРБ и реформаторския антикорупционен алианс "Продължаваме промяната и Демократична България" (ПП-ДБ), пишат от изданието.
Тогава Радев възложи на Главчев, бивш член на партията на Габриел ГЕРБ, да състави служебно правителство в рамките на седем дни. Главчев представи състава на правителството в края на миналата седмица, а служебният кабинет положи клетва по време на специална церемония във вторник сутринта.
Николай Денков, който представлява "Продължаваме промяната", ръководеше правителството на България през първите девет месеца от планираната ротация, а Габриел беше негов заместник и външен министър. Той подаде оставка през март, като теоретично проправи пътя на Габриел да стане министър-председател за следващите девет месеца.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай