В сградата на Регионална библиотека „Любен Каравелов“ бе открита документалната изложба „Известни музиканти в Русе". Експозицията е в рамките на Музикалния фестивал „Мартенски музикални дни“ и е по повод житейските годишнини на изпълнители, свързали завинаги името си с дунавския град и допринесли за развитието на русенската музикална култура.
„Настоящата експозиция представя не само богатата история на известни музикални таланти, но и ще послужи като вдъхновяващ урок за всички нас за важността на изкуството и неговото влияние върху културната ни идентичност“, заяви заместник-кметът Енчо Енчев, който откри изложбата. По неговите думи тя е своеобразно пространство за смирение и размисъл, където присъстващите ще се потопят в музикалната история и ще се насладят на богатството на музикалното ни наследство.
„Известни музиканти в Русе" отбелязва 145 години от рождението на Александър Йорганджиев, 135 години от рождението на Иван Сорокин, 125 години от рождението на Саша Попов, 120 години от рождението на Константин Попов, 110 години от рождението на Стефан Вачев, 100 години от рождението на Константин Илиев, 90 години от рождението на Васил Казанджиев и Атанас Косев.
В изложбата са представени документи и снимки от колекция „Ръкописи“ за Александър Йорганджиев, книги за Саша Попов, Константин Попов, Константин Илиев, Васил Казанджиев, Атанас Косев, техни монографии, както и публикации в периодични издания от русенските изследователи Димитър Сакакушев, Силви Стамболиев, Огнян Стамболиев и др. Изложбата включва програми на техни концертни изяви в Русе и нотни издания, разкриващи творчеството им. Част от тях са от фонда на училищната библиотека на НУИ „Проф. В. Стоянов“, където се съхранява сбирка от личната нототека на Александър Йорганджиев. Те са издадени в края нa XIX в., повечето - в Германия. Титулната страница и корицата на изданията са оформени с красиви орнаменти и шрифтове, като на тях Александър Йорганджиеве е поставил своя подпис.
Част от изложбата е посветена и на 75 г. от създаването на Държавна опера Русе. Представени са книги за нейната история и програми на нейни постановки. Сред тях е и програма от 1949 г. на операта „Травиата“ от Верди, която е първа премиера на музикалната творба, състояла се през същата година на 27 ноември с диригент Константин Илиев.
Експозицията може да бъде разгледана във фоайето на Регионалната библиотека /втори етаж/ до края на март.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай