Близо четири години след като доставките на газ за България бяха преустановени за близо месец, което доведе до обещания за газова диверсификация, днес страната ни ще направи символична първа копка на газовата връзка между България и Румъния. Това е първият междусистемен проект, чието реално изграждане започва. Газовата връзка се изпълнява съвместно от българския газопреносен оператор "Булгартрансгаз" и румънския Transgaz.
В сравнение с останалите междусистемни връзки с Гърция, Турция и Сърбия, по които също се работи, тази с Румъния е в най-напреднала фаза. Проектът трябва да бъде завършен до края на тази година, а до края на май 2013 г. да започне да функционира. Общата дължина на тръбопровода е 25 км. От тях 15.4 км ще минават през българска територия, 7.5 км през румънска и 2.1 км под река Дунав. Максималният капацитет на интерконектора е 1.5 млрд. кубични метра газ годишно.
Финансиране
Цялата стойност на проекта за междусистемна връзка е 23.8 млн. евро. От тях 8.9 млн. евро се финансират от Европейската енергийна програма за възстановяване. Съфинансирането, което "Булгартрансгаз" пък трябва да осигури, е 11 млн. евро.
Изпълнителите
Изпълнението на строителството на газопровода на българска територия, което включва и изграждане на газоизмервателна станция, е възложено на обединението "Консорциум Хабау – Варна" след проведена обществена поръчка. Проверка на "Капитал Daily" установи, че "Хабау" е руска строителна фирма с опит в изграждането на газопроводи. В началото на септември 2011 г. "Булгартрансгаз" съвместно с Transgaz обявиха процедура за проектиране и изграждане на междусистемната връзка в подводната част, чийто изпълнител трябваше да бъде избран според изискванията на румънското законодателство. Неговото име обаче така и не стана ясно. Според съобщение на "Булгартрансгаз" стойността на тази част от газопровода е 7.2 млн. евро.
В края на септември 2011 г. отново чрез обществена поръчка "Булгартрансгаз" избра пловдивската "Тракия газ проект" за предпроектното проучване на наземната част на българска територия. Стойността на поръчката според регистъра на Агенцията за обществени поръчки е 575 хил. лв. без ДДС. Към края на юли "Булгартрансгаз" обяви и обществена поръчка за доставка на технологично оборудване за газоизмервателната станция към газопровода "Русе – изток" с прогнозна стойност 1.42 млн. лв. Документи за участие в нея може да се купят до 24 август.
Газово обезпечение
Газовата връзка с Румъния реално няма да доведе до съществена диверсификация на доставките на синьо гориво. Нейната роля е по-скоро да обезпечи сигурността в случай на криза. Малки количества газ все пак ще могат да се транспортират и с търговско предназначение, но те едва ли ще окажат съществено значение върху либерализацията на газовия пазар в България. Като източници на газ Румъния разполага както с доставки на руски природен газ, така и със собствен добив. За разлика от България, Румъния вече има изградена междусистемна връзка с Унгария, която пък е свързана с европейската газова мрежа.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай