Президентът на САЩ Джо Байдън и неговият предшественик Доналд Тръмп си осигуриха нужния брой делегати, за да получат номинациите на своите партии за президентските избори през ноември, предаде Би Би Си.
Четири щата, една американска територия и демократи, живеещи в чужбина, проведоха своите първични избори във вторник.
Резултатът означава, че след осем месеца гласоподавателите в САЩ ще участват в повторение на изборния двубой от 2020 г.
Номинациите ще бъдат обявени официално на партийните конгреси това лято.
81-годишният Байдън каза във вторник вечерта, че за него е чест, че е получил подкрепата на избирателите за кандидатурата му за преизбиране „в момент, когато заплахата, която Тръмп представлява, е по-голяма от всякога“.
Позовавайки се на положителните икономически тенденции, той твърди, че САЩ са „в средата на завръщане“, но са изправени пред предизвикателства за бъдещето си като демокрация, както и от такива, идващи от хората, които се стремят да ограничат абортите и да намалят размерите на социалните програми.
Като действащ държавен глава Байдън получи естествено предимство в надпреварата за президентската номинация и не му се наложи да се изправи срещу сериозни съперници от Демократическата партия.
Въпреки постоянните опасения на избирателите, че неговата възраст ограничава способността му да изпълнява задълженията на президента, партийният апарат се обедини около него.
Междувременно 77-годишният Тръмп остава много популярен сред избирателната база на републиканците, което го тласна към победа в първични избори над добре финансирани съперници.
Кампанията му за втори мандат в Белия дом е насочена към по-строги имиграционни закони, включително обещание за „запечатване на границата“ и прилагане на рекорден брой депортации.
Тръмп също обеща да се бори с престъпността, да стимулира местното производство на енергия, да облага чуждестранния внос, да сложи край на войната в Украйна и да възобнови подхода „Америка на първо място“ към глобалните въпроси.
Резултатите от вторник вечерта не са шокиращи, тъй като и двамата мъже доминираха в надпреварата досега.
Събранията и първичните избори за президент на САЩ представляват гласувания от щат на щат за осигуряване на най-много партийни делегати.
Демократите и републиканците имат малко по-различни правила за своите първични избори, но процесът е по същество един и същ.
На всеки щат се разпределя определен дял от партийни делегати, които се присъждат или изцяло на спечелилия вота в щата кандидат, или пропорционално - въз основа на резултатите.
Републиканският кандидат трябва да осигури най-малко 1215 от делегатите на своята партия по време на първичните избори, за да спечели своята президентска номинация, докато демократът трябва да си осигури 1968 делегати.
Във вторник републиканците проведоха първичните избори в Мисисипи, Джорджия и щата Вашингтон, както и събрание в Хаваите.
Междувременно демократите проведоха първични избори в щатите Джорджия, Вашингтон и Мисисипи, както и на Северните Мариански острови и за демократите, живеещи в чужбина.
Основните конкуренти на г-н Байдън и Тръмп вече бяха извън играта, така че победите им във вторник бяха почти сигурни.
Бившият посланик в ООН Ники Хейли, последният останал сериозен съперник на Тръмп, се оттегли от надпреварата по-рано този месец, след като загуби 14 щата от Тръмп по време на т. нар. „Супервторник“.
Въпреки че още няколко щата все още не са провели първичните си избори, тъй като Тръмп и Байдън надхвърлиха прага от делегати за номинация, президентските избори през 2024 г. вече на практика са в ход. Те ще са проведат на 5 ноември.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай