Европейският съюз готви ограничения за плащанията в брой

Европейският съюз готви ограничения за плащанията в брой
Публикация   07:36     07 Март, 2024 /     akcent.bg   /     434

Според проучване на Европейската централна банка, Германия е сред страните в Европа, в които плащанията в брой обаче преобладават

   Плащанията в брой в търговията на дребно намаляват от години, защото все повече хора плащат с карта. Според проучване на Европейската централна банка (ЕЦБ) обаче, Германия е сред страните в Европа, в които плащанията в брой обаче преобладават – делът им е около 60 процента от всички плащания, пише германската обществена телевизия ARD. Затова в ЕС се подготвят закони, които по принцип ограничават операциите в брой и за суми под 10 000 евро. А суми над 10 000 евро задължително се декларират при преминаване на границата.

   В скандинавските страни и Нидерландия доминират плащанията по електронен път. Въпреки това, в обращение остават огромни количества банкноти: в края на миналата година са отпечатани такива на стойност 1 570 млрд. евро. Кому са нужни толкова много пари при наличието на разплащателни сметки и кредитни карти, пита немската медия.

   Проучване на Бундесбанк, цитирано от ARD, показва, че само около една десета от парите в брой в Германия се използват за реални разплащания. Останалата част потъва в трезори – от тях 30% в самата Германия, 20% - в други европейски държави, а 40% - в останалия свят. В годините след финансовата криза от 2008/2009 г. нямаше почти никакви лихви по спестяванията.

   "С края на фазата на отрицателните лихвени проценти нарастването на банкнотите в обращение на практика спря", казва Сабине Маудерер от Управителния съвет на Бундесбанк. Въпреки това достигнатото равнище на парите в брой остава високо. В страни с високо ниво на корупция, лоша администрация и скъпи или ненадеждни банкови системи парите в брой така или иначе си остават предпочитаното средство за разплащане. А ако и националната валута е слаба, доларът и еврото стават козове.

   Официалните проучвания премълчават един очевиден пазар за пари в брой - криминалната икономика. Дилърите на наркотици и изнудвачите не работят с разплащателни сметки, а събират големи суми в брой. Те трябва да бъдат изпирани.  Относително големи количества пари в брой пък се транспортират до държави, където няма стриктен контрол. Турция и някои балкански държави, например, се считат за желани и леснодостъпни дестинации за това.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha