Трифон Зарезан е български народен празник в чест на свети Трифон.
Чества се от лозарите, соколарите, градинарите и кръчмарите в цяла България. По традиция рано сутринта стопанката омесва хляб — пресен или квасник. Готви и кокошка, която се пълни с ориз или булгур. Кокошката се вари цяла, а след това се припича на саджак. В нова вълнена торба се слага питата, кокошката и бъклица с вино.
С торбата на рамо мъжете отиват на лозето. Там се прекръстват, вземат косерите и от три главини всеки отрязва по три пръчки. След това отново се прекръстват и поливат с донесеното вино лозите.
Този ритуал се нарича „зарязване“. После следва ритуалът по избиране на „Царят на лозята“.
Едва тогава започва общо угощение. Ден на лозаря.
Свети Валентин е католически празник, който се празнува на 14 февруари. На тази дата влюбените изразяват чувствата си един към друг, като си подаряват поздравителни картички, бонбони, сърчица, цветя. Името на празника идва от един от двамата християнски мъченици, наречен Валентин, живели през 3-и век. Първоначално стар римокатолически празник, той започва да се свързва с романтичната любов през Средновековието. На този ден още през 14 век започва да става традиция да се разменят любовни послания - т. нар. валентинки. Съвременните символи на любовта сега са сърцето и образа на крилатия Купидон.
Интересен факт е, че и Свети Валентин и Свети Трифон са живели почти по едно и също време. И двамата са били лечители, и двамата имат мъченическа смърт. Живели са около 255 година. Изследователи твърдят, че има голяма вероятност двамата светци да са една и съща личност.
Успението на св. Кирил Славянобългарски
На 14 февруари православната църква отбелязва църковния празник на успението на св. Кирил Славянобългарски.
Константин Философ, наречен Кирил, произхождал от семейството на знатните солунски славяни – Лъв и Мария. Учил е в Магнаурската школа в Цариград, а после бил назначен за патриаршески библиотекар и преподавател по философия.
Отегчен от суетата на този свят, Константин избягал тайно в манастира на малоазийския Олимп при своя брат Методий, където създали славянската азбука и превели свещените книги на православната църква на езика на солунските българи.
Кирил починал в Рим на 14 февруари 869 г.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай