Четвъртък, 12 Декември 2024

Новите жилищни сгради намаляват

Публикация   13 Авг, 2012   /     akcent.bg   /     390

През последното тримесечие в страната са завършени 520 обекта

 

Броят на новопостроените жилищни сгради, въведени в експлоатация през второто тримесечие на 2012 г., намалява с 26.4% на годишна база. Това показват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ) към края на юни. Отчетеният спад е за второ поредно тримесечие.

  Общата картина

Според статистиката през второто тримесечие на 2012 г. в страната е завършено строителството на общо 520 нови обекта. Освен на годишна база броят им намалява и спрямо периода януари-март, като спадът е с 13.5% (виж графиката). Паралелно с това данните показват и намаляване на броя на новопостроените жилища. За периода април-юни те са общо 2175, което е с 40.1% по-малко спрямо същия период на 2011 г. Изпреварващият темп на намаляване на броя на жилищата означава, че последните години са започвани по-малки обекти, чието строителство приключва в момента.

  Регионални шампиони

И през изминалото тримесечие се запазва наблюдаваната през последните няколко години тенденция най-големият брой новопостроени жилищни сгради да е по Черноморието. За второто тримесечие на 2012 г. най-много са били завършените обекти в района на Варна – общо 115 жилищни сгради с 536 жилища в тях. Въведените в експлоатация жилищни сгради в района на Бургас са по-малко на брой, но пък с повече жилища – съответно 77 и 661. Районът на столицата се нарежда на трета позиция по брой на завършените през тримесечието, като прави впечатление, че повечето от тях са еднофамилни. За периода април-юни в София са пуснати в експлоатация 50 жилищни сгради с 52 жилища в тях. В районите на Кърджали и Пловдив пък през последното тримесечие броят на завършените сгради е по-малък (съответно 10 и 40), но новопостроените жилища в тях са съответно 137 и 134.

  По-малко, но по-просторни

  Общо за страната статистиката отчита и свиване на общата полезна площ на новопостроените жилища с 34.9% в сравнение с година по-рано до 184.1 хил. кв.м. Средната полезна площ на едно жилище обаче се е увеличила. През второто тримесечие тя достига 84.7 кв.м, като се повишава с 8.7% спрямо отчетените за същия период на миналата година 77.9 кв.м.

  Според публикуваната от НСИ информация през периода април-юни най-голяма средна полезна площ на едно новопостроено жилище е отчетена в област Търговище – през тримесечието там е завършена една жилищна сграда с едно жилище в нея, като полезната му площ е 178 кв.м. Следват районите на София, Ямбол и Габрово, където средната полезна площ на едно новопостроено жилище за периода е съответно 142.8 кв.м, 138.9 кв.м и 137.3 кв.м. Най-малка пък е била средната полезна площ на новопостроените жилища в районите на Видин и Шумен – съответно 36 кв.м и 57.9 кв.м.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha