Вторник, 24 Декември 2024

Започнаха 72-часовите проби на новия завод за растителни масла на

Започнаха 72-часовите проби на новия завод за растителни масла на
Публикация   11 Авг, 2012   /     Румен НИКОЛАЕВ   /     2845

Продукцията основно ще захранва завода в австрийския град Еннс

   Започнаха 72-часовите проби на два от основните цехове на новия Завод за преработка на маслодайни култури и маслодобив, собственост на Булмаркет ДМ. Новината съобщи управителят на дружеството Станко Станков.

  В завода ще се преработват рапица, слънчоглед и соя. Основното предназначение е износ на растително масло за завода на компанията в Еннс, Австрия. Производственият капацитет е 700 тона за денонощие.

    Заводът е изграден на територията на пристанище „Булмаркет” преди всичко заради логистиката и непосредствената връзка с река Дунав, откъдето на баржи олиото ще бъде транспортирано до Австрия, както и получавания шрот, който се използва във фуражната промишленост.

        Заводът има три основни цеха:

  В пресово-подготвителния се извършва първоначално почистване, лющене на слънчогледа, влаготермична обработка на готовото семе, смилане, подготовка на флейката и пресоване. Завършеният продукт е пресово масло, а субпродукт се явява масленият експелер (кюспето). Тук за един част се обработва 35 тона суровина.

    В цех „Екстракция” се извършва химическата обработка на експелера с хексан. По този начин става доизвличане на маслото и дестилационно разделяне на маслото от хексана, както и частична последваща обработка на маслото.

   След това двете масла - пресово и екстракционно се смесват и влизат в цех „Дегаминг”, където се извършва обработка с цел изваждане на т.н. хидратни утайки и се отделят фосфолипидите /лецитини/ от самото масло. Тук половината от първоначалното количество се обработва за нови 4 часа. 

 

     Производственият процес във всеки един от цеховете е напълно автоматизиран. Суровината влиза от основните силози на пристанището, преминава през буферен силоз, чийто капацитет е за ден и половина работа на завода, както и за аклиматизиране към работна температура и представлява своеобразен наличен резерв. Обемът му е 1200 тона.

    След него суровината поема по напълно автоматизираната линия докато в пресата се раздели вече на 2 фази – течна и твърда.

 

          Оборудване

 

      „Компанията заложи на разнообразно оборудване в пресово-подготвителният цех - немско, английско, аржентинско, турско и българско. Целта е да се подберат най-добрите машини за процеса, тъй като този бизнес е доста стар и има доказали се производители на изключително качествено оборудване. Така например заложихме на български производител от Хасково за лющачните машини, тъй като те са най-добри като качество на процеса, независимо че са с по-малък капацитет. Такива машини се използват от всички маслопроизводители в България и са признати за по-добри от водещи световни компании в областта. Затова и са монтирани 12 машини вместо 3 вносни, като по този начин се постига по-високо качество на обелване на семката и по-малки загуби на масло в отпадъчните продукти.

 

    Пресата е английска, на много стар оръжеен завод и за сега е единствената подобна в България. Капацитетът й е 800 тона /24 часа.

 

     Екстракцията е на Десмет Балестра – една от двете водещи компании в областта на хранително-вкусовата промишленост от Белгия с над 100 години опит и традиции.

    След седем години добра работа на транспортното оборудване на силозното стопанство на Порт Булмаркет, решихме отново да изберем немски производител за съоръженията в новият завод. По този начин взаимозаменяемостта на машините и опита на нашите служители ще подобрят ефективността на работа.

 

     В цех Дегамиг оборудването също е смесено, като преобладават немски помпи и български съдове, както и китайски сепаратори и декантери.

 

   Френска машина на „Десмет Столц” извършва пелетизацията на шрота който излиза от инсталацията. Уникалното е че тази машина е първа у нас и на Балканите. Очакванита ни са за много добри резултати, тъй като този производител снабдява заводите на Нестле и Сушард по цял свят.

 

     Надяваме се всички тестове да протекат гладко и да се похвалим скоро с добра продукция!“ Това заяви инж. Димитър Баев – заместник управител на БУЛМАРКЕТ и проект мениджър на завода.

 

 

 

 

        

 

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha