Вторник, 24 Декември 2024

Слънчев удар за земеделието

Публикация   09 Авг, 2012   /     capital   /     435

Слънчогледът и царевицата ще са най-потърпевшите реколти от сушата и горещините

Мечтата на премиера Бойко Борисов да се движи по нова магистрала, а около нея цялата земя да е засята, се сбъдва. Обаче почти. Движейки се по новите отсечки на "Тракия", наистина наоколо нивите почти изцяло са обработени. Но гледката не е от радващите окото: слънчогледите отдавна не гледат слънцето. Както се и очакваше, рекордните горещини и дългата липса на дъжд са на път ако не да провалят цялата година за производителите, то със сигурност драстично да намалят добивите им. На фона на поскъпването на пшеница и доброто качество на реколтата зърнопроизводителите се готвят за сериозен спад на количествата слънчоглед и царевица - с 30 и дори 50 на сто спрямо миналата година. Най-тежка е ситуацията в Южна България, както и в централната северна част на страната, сочат данните на браншовите организации. Заради изсъхването на продукцията пък жътвата е стартирала 20-25 дни преди обичайното време.

          В началото беше рапицата

  По ирония на съдбата, именно тази година засетите площи със слънчоглед са повече спрямо предишни години. Не толкова поради засилен интерес към културата по пазарни причини, а по-скоро заради унищожената реколта от рапица още в края на миналата година, голяма част от фермерите презасяха нивите си със слънчоглед. Така по данни на Асоциацията на зърнопроизводителите площите с тази култура в България сега са 7.3- 7.4 млн. дка - с около 1 млн. декара повече спрямо 2011. "Очакваме около 30% намаление спрямо миналогодишния добив", каза председателят на Асоациацията на зърнопроизводителите Ангел Вукодинов.

  Според официалната статистика през 2011 г. в страната са били произведени 1.38 млн. тона. Така, ако прогнозите на производителите се окажат точни, количествата това лято ще паднат под 1 млн. тона.

          Царевицата - наполовина 

  Не по-добро се очертава да е положението при царевицата. Индикации за спад в реколтата имаше още преди няколко седмици, когато представители на правителството заговориха за евентуална подкрепа на животновъдите заради очаквания скок на цените. Данните на Асоациацията на зърнопроизводителите показват, че засетите площи с тази култура са 4.5 млн. дка, но върху голяма част от тях има поражения заради жегата. "Очакваме среден добив около 300 - 310 кг от дка", коментира Вукодинов, което по думите му означава, че ще се стигне до спад на произведената продукция с 45 - 50%.

"Въпреки че при царевицата има какво да се направи, много малко останаха поливните полета", каза още той. Вчера производители от Североизточна България съобщиха, че започват жътва заради сушата. Те се оплакаха от силно амортизираната напоителна инфраструктура, което по думите им "им връзва ръцете" да се справят със ситуации като тази.

          Поскъпването продължава

  На този етап производители и търговци отказват да се ангажират с прогноза как ще се движат цените на двете най-ударени от климата култури в България, тъй като все още няма картина за състоянието на реколтите в другите държави. След няколко седмици се очаква такива данни да има за най-големите производители в региона Украйна и Русия.

  Показателно е, че цената на пшеницата междувременно продължава да расте на международните пазари именно заради сушата в САЩ и Южна Русия, откъдето идват 25% от световното производство. 

"Файненшъл таймс" съобщи, че секторът има притеснения, че Москва отново ще наложи ограничителни квоти за износа, каквото направи при последния подобен проблем преди две години. Пшеницата на Парижката стокова борса вече надхвърли 261 евро за тон, което е поскъпване от над 37%.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha