Често констатираме, че младото поколение е по-неграмотно от по-възрастното. Така ли е в действителност?
Светът се променя, езикът също. Днес пишем все по-рядко на ръка, имаме възможност да използваме онлайн редактори, които “поправят” текстовете ни и сякаш забравяме основните правила за правопис в българския език. И все пак, добре е да знаем правилата и да ги прилагаме при писане. Ето кои са най-често срещаните грешки при писане:
1. Пълен и кратък член
Най-често срещаната правописна грешка е неправилната употреба на пълен и кратък член при думи от мъжки род.
Пълен член се използва при подлога в изречението, неговите съгласувани определения и приложения. Подлогът отговаря на въпроса КОЙ извършва дадено действие. Още: Кои думи са с подвижно Ъ?
УчителЯТ закъсня за първия час.
МъжЪТ чака половин час и си тръгна ядосан.
Ако думата не е подлог или ако пред нея стои предлог, тя никога не се членува с пълен член. Аз много харесах новиЯ роман.
Предадох курсовата си работа на учителЯ.
ПриятелЯТ й е с 5 години по-голям от нея.
Случайно срещнах приятелЯ й в театъра.
УниверситетЪТ е сред най-реномираните в страната.
Определихме си среща пред университетА. ПродавачЪТ отказа да вземе банкнотата ми от 100 лв. Успях да разваля банкнотата при продавачА. ПианистЪТ изсвири някои от най-известните произведения. Опитах да взема автограф от пианистА, но не успях. КомпютърЪТ ми нещо работи бавно. Мисля, че записах този файл на компютърА, но не съм сигурен. КрасивиЯТ мъж всеки ден минава по нашата улица. Имаш ли телефона на красивиЯ мъж? ХубавиЯТ роман е истинска наслада за сетивата. Цяла нощ не спах заради хубавиЯ роман.
2. С или СЪС
Предлогът “със” се употребява, когато следващата дума започва със “с” или “з”. Това важи, когато думата след предлога е изписана с цифри. При всички останали случаи се употребява “с”. В поезията се допуска изключение от това правило за благозвучие.
С теб или без теб, отивам на екскурзия. Ще отида на кино със Светла. Намалиха ми офертата само със 7 процента. С кого ще пътуваш утре? Ще ходя до Испания със самолет. Той е по-голям от жена си със 17 години.
3. В или ВЪВ
Предлогът “във” се употребява, когато следващата дума започва с “в” или “ф”. При всички останали случаи се употребява “в”. В поезията се допуска изключение от това правило за благозвучие.
В кой град си ходил в Австрия? Миналата година бях във Виена. Знаеш ли в кого е влюбена Петя? Влюбена е във Венелин. Видях тази актриса във филма.
4. искреносТТа или искреносТа
Ако думата завършва с “т”, след членуване (“та”) се получава двойно “тт”.
Ето няколко примера:
искреност + та = искреността
грамотност + та = грамотността
ценност + та = ценността личност + та = личността
5. времеННа или времеНа
Валидно е правилото: ако прилагателното име в м.р. ед.ч. завършва на -нен (временен), в останалите форми гласната “е” изпада от наставката -ен, в тях се пише двойно “нн”: временна, временно, временни.
Ето други примери:
есенен – есеННа суверенен – сувереННа
6. искреННА или искреНа
Правилото е като горното. В този случай думата не завършва на -нен в м.р. ед.ч., следователно в другите форми се пише едно “н”: искреНа, искреНия, искреНо, искреНи.
7. имеНик или имеННик
Правилно е имеНик, защото пишем “имен” (а не “именен” ден) . “именик” е човек, който празнува имен ден, “именник” е списък с имена, съставен с някаква цел.
Днес имениците трябва да почерпят. Първият владетел в “Именника на българските ханове” е Авитохол.
8. рождеННА или рождеНа
Следва се правилото -ен в м.р. ед.ч.
Правилно е рождеНа, рождени, рожденият. Къде ще си празнуваш рождения ден?
9. стаИ или стаЙ
Правилото е: думи в ж.р. в мн. ч. завършват на “И”.
Правилно е стаИ. стая – стаи
10. неИн или неЙн
Правилно е неин.
Във всички останали форми се пише “й” – нейния, нейна, нейната, нейно, нейни.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай