Множеството прогнози на икономисти за рецесия през 2023 г. не се сбъднаха, тъй като централните банки повишиха лихвените проценти да предотвратят това. У нас не се наблюдава повишаване на лихвените проценти, това се дължи на високата ликвидност на банките, но е икономически необосновано. Всички икономисти и банкери казват, че през 2024 г. предстои повишение на лихвите по кредитите и в България. Държавата взема дълг на по-висока лихва, отколкото домакинствата, което не е нормално, каза Десислава Николова, старши финансов анализатор в MoitePari.bg,.
Изминаващата 2023 г. бе поредната предизвикателна година от пандемията насам, като се случиха много глобални събития, който резонираха в икономиките, каза Николова. Едно от тези неща е и изкуственият интелект, който промени редица бизнеси, данни сочат, че се очаква 300 милиона работни места да бъдат загубени и създадени нови, заради технологията. След направено проучване гостът посочва, че хората у нас по-скоро не биха се доверили на изкуствения интелект за личен съветник във финансовия сектор. Те предпочитат контакт на живо и персонализирано решение.
„Това което ние може да направим е да свикнем с новата ситуация и новата действителност, без да губим връзка с естествения интелект; И да се научим да живеем с новата реалност и да го потребяване във възможно най-голяма степен, така че да бъде в наша полза.“
Множеството прогнози на икономисти за рецесия през 2023 г. не се сбъднаха, тъй като централните банки повишиха лихвените проценти да предотвратят това. У нас не се наблюдава повишаване не лихвените проценти, това се дължи на високата ликвидност на банките, но е икономически необосновано, каза гостът. Тя прави проучване, в което открива, че хората основно купуват имоти с цел предпазване на спестяванията им от инфлация. Николова смята, че това желание към недвижими имоти нямаше да се наблюдава, ако имахме развита фондова борса.
„Всички икономисти и дори банкери казват, че вече повишение в лихви по кредити ( в България) ще има; Не е чисто икономически обосновано лихвите да бъдат толкова ниски в България, защото ситуацията и обстановката са такива, че държавата взема на по-висока лихва държавен дълг, отколкото домакинствата. Това не е нормална ситуация и това, което банките въпреки своята ликвидност, конкуренция и това, че искат да финансират да правят бизнес, за да печелят, на практика ги кара да задържат на много ниски нива лихвените проценти.“
Очакванията за стаглфация се запазват за 2024 г., като наблюдаваме най-голямата европейска икономика да се представя притеснително. Гостът прогнозира, че инфлацията ще се запази висока, но най-важното е дали централните банки ще повишат, запазят или свалят лихвените проценти. Тя смята, че още е рано да се говори за понижения и настроенията на инвеститорите, които очакват сваляне на лихвените проценти, са диктувани от рисковете на еврозоната от рецесия.
„Аз все още си мисля, че не сме дошли до този момент, в който банките ще започнат да понижават лихвите. Ще се задържат на едно ниво, защото това не действа като магическа пръчка, ние сами видяхме, че бяха необходими много месеци да изминат, за да намалее инфлацията след като Централната банка взе първото решение, да започне поетапно и минимално увеличение на лихвените проценти.“
Втората привлекателна опция за инвестиция на българите след недвижими имоти е златото, тъй като то дава добра възвращаемост спрямо инфлация в дългосрочен план. През 2024 г., ако прогнозите за рецесия се сбъднат, то златото ще бъде едно добро убежище, а среброто е много подценявано, каза гостът.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай