Наистина ли българските фалшификатори на пари са най-сръчните в света? Това бе един от главните въпроси в 10-минутен репортаж на Втора германска телевизия ZDF, проследил пътя на подправени евробанкноти от България.
Репортажът от България бе излъчен на 12 декември в популярното предаване за журналистически разследвания "Фронтал" на ZDF. Автори на репортажа бяха Лукас Аугустин, Ник Голюке, Ванеса Шлайзер. В началото водещата припомня, че само за година в Германия са били конфискувани 27 000 фалшиви банкноти, а никой не знаел колко още се останали незабелязани. С тези фалшиви пари се купуват накити, луксозни стоки и скъпи коли, а дирите им водят към България, беше казано в репортажа.
Под прикритие
Главната роля в тези 10 телевизионни минути играе Тамер Бакинер, когото авторите представят като икономически детектив, знаещ и български. В квартала край мюнхенската гара Бакинер се среща с човек, който му обещава фалшиви пари от България. Репортерът заминава за София, където според него фалшификаторите действат особено активно. Репортажът припомня, че и българските власти са активни - и показва кадри от обиски и разкриването на печатница за фалшиви банкноти. Пред камерата на Втора германска телевизия застава и Кристиян Горянов, завеждащ отдел "Организирана престъпност" в МВР, който казва: "Ние имаме едни от най-добрите фалшификатори на пари и на документи в света."
Но кои са фалшификаторите и кои са техните кукловоди? Репортерът под прикритие Тамер Бакинер в миналото е разследвал и разкрил много подобни случаи, твърдят авторите на репортажа. В 10-минутното видео на ZDF той се среща с посредник от Мюнхен, когото разработва от една година с легендата, че търси големи количества фалшиви пари.
Срещи в Пловдив
Двамата заминават за Пловдив на среща с човек, който твърди, че е суперголям играч на пазара в Германия. Мъжът, чието лице в репортажа е направено неразпознаваемо, разказва, че отпечатал 1 милион фалшиви евро в България, които в Германия продал за 140 000 евро. Там обаче го хванали и го осъдили на 5 години и 6 месеца лишаване от свобода, от които излежал половината. "Явно това не е потушило криминалните му енергии", иронично отбелязват авторите на репортажа.
Осъденият фалшификатор им разказва, че сред клиентите му имало търговци на скрап, супермаркети, дюнерджийници, барове, крупни търговци на месо. В края на разговора добавя, че може да свърже посетителите от Германия с подходящ човек. Репортерите проверяват неговата история - властите и в Германия, и в България я потвърждават.
Репортерът на ZDF взима мострата и я предава на българската полиция, където Кристиян Горянов потвърждава, че качеството на фалшификата е добро. Според него тези банкноти се печатали докъм 2018 година, но производството им вече било спряно.
Фалшификати на повече от 10 години?
Авторите на репортажа носят банкнотата и в германската централна банка. Специалистите там установяват, че фалшификатът е лесно разпознаваем по контурите на водния знак. Българската фалшива банкнота стига и до специалист в Европейската централна банка във Франкфурт, който добавя, че тези купюри са нещо старо - в Европа напоследък се появявали по стотина такива банкноти месечно - и че със сигурност били отпечатани преди повече от 10 години.
Банкнотата, пропътувала толкова дълги разстояния, ще бъде анализирана от германските власти и прокуратурата.
"А дали българската прокуратура ще сложи белезниците на тъй наречените най-добри фалшификатори в света - този въпрос си остава открит" - така звучи последното изречение в репортажа на ZDF. Водещата на предаването "Фронтал" добави накрая новина от София за разбита банда фалшификатори и конфискувани банкноти на стойност 120 хиляди евро.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай