Ако някой в България се е надявал, че въпреки голямото намаление на изкупните цени на зелената енергия ще може в близките една-две години все пак да завърши проекта си, ще остане силно разочарован. Присъединяването на нови централи за възобновяема енергия ще бъде възможно чак след 2016 г., предвижат плановете на НЕК. Става въпрос за тези проекти, които вече имат сключени предварителни договори, а останалите, които все още са само на идеен проект (ако такива ентусиасти все още са останали), ще бъдат реализирани много по-далеч във времето. От ограничението за присъединяване след 2016 г. няма да бъдат засегнати покривните инсталации до 200 киловата и централите на биомаса и водноелектрическите централи до 1.5 мегавата. Тази възможност бе дадена с последните промени в Закона за възобновяемите енергийни източници, който беше обнародван в началото на април. Според тях тези централи ще се присъединяват по облекчена процедура.
Откъде дойде ограничението?
Ограничението до края на 2016 г. да не се присъединяват големи ВЕИ проекти беше потвърдено oт Националната електрическа компания. Оттам допълват също, че този срок е съобразен с 10-годишния план за развитие на преносната електрическа мрежа. По закон НЕК и трите електроразпределителни дружества трябваше да направят графици за присъединяване на зелените проекти до 10 юли 2012 г. По този начин многобройните проекти трябваше да се разпределят по-равномерно във времето.
Вместо график обаче НЕК определили срок, в който тези мощности изобщо няма да бъдат присъединявани. Още по-сериозни рестрикции има за електрическите централи в пръстена Балчик – Каварна – Шабла – Генерал Тошево. Причината е голямата натовареност на района от генериращи мощности и нуждата там да бъдат направени "изключително големи инвестиции в развитие на електропреносната мрежа", обясниха от НЕК. Поради тази причина нови зелени мощности над 200 киловата в този район ще могат да се присъединяват в диапазона след юли 2017 г. до юли 2019 г., и то по индивидуален график.
С график и без график
От ЕВН, която захранва с ток цяла Югоизточна България, коментираха, че компанията няма да изготви график, тъй като няма проблем да присъединят всички проекти на тяхна територия. Останалите ЕРП - ЧЕЗ и Е.ОН, пък отговориха на запитването на "Капитал Daily", че вече са изготвили графиците си и са ги изпратили за съгласуване на НЕК.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай