Център за върхови постижения към Русенския университет „Ангел Кънчев“, който представлява научноизследователски лабораторен комплекс, бе открит днес.
Комплексът е най-модерният по българското поречие на река Дунав научноизследователски технологичен лабораторен комплекс. Той се реализира по проект „Университети за Наука, Информатика и Технологии в е-обществото (УНИТе)“, финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. Комплексът включва 5 лаборатории на площ от близо 300 кв.м.
Стойността на проекта е близо 3 милиона лева, а изграждането на самата сграда и оборудването ѝ възлиза на над 2 милиона лева. Специализацията на новия център в Русе е в областта на 3D технологиите, виртуалната и добавена реалност и симулациите на реални процеси. От новата инфраструктура ще могат да се възползват и ученици.
Центърът разполага и с принтери от най-високо поколение, както и с техника за заснимане на движенията с 16 камери и последващ анализ в 360 градусова перспектива. Подобна техника има само в Швейцария и Южна Корея. Принтерите позволяват да се изработват изделия за медицината и стоматологията.
По думите на академик Белоев това позволява достигането на едно ново ниво на учените от университета и в една колаборация с фирми и партньори да се решават конкретни въпроси.
„Тепърва ще виждаме резултатите от този център и той е наистина за върхови постижения. Той заедно с другите лаборатории, които ще бъдат откривани през следващите месеци и години ще дадат едно ново ниво на Русенския университет и като един от десетте изследователски университета в България да бъдем наистина много иновативни.“, каза академик Белоев.
Възможностите на лабораторията за 3D-проектиране и моделиране са свързани със системата за кинематично заснемане. Тя позволява да се направят дигитални модели на различни действия и процеси - например народни танци и обичаи, хореографии, спортни съчетания. Могат да се заснемат динамични процеси и движения на всякакви тела.
Иван Банчев - вицеевропейски шампион по стрелба с лък и студент в Русенския университет, обясни, че оборудването в иновативната лаборатория се използва в киноиндустрията и в разработването на различни видеоигри.
"В спорта се използва за оптимизиране на техниката при различни упражнения, за правилно разположение на тялото, на мускули, на стави. По този начин се достигат върхови постижения в спорта", каза Банчев.
Сред гостите на събитието беше заместник областният управител Георги Георгиев. „През последните години Русенският университет направи редица иновации в сферата на образованието и високите технологии. Така ръководството на учебното заведение за пореден път доказа, че водещ приоритет пред него е предоставянето на „зелена улица“ на младите таланти да разгръщат потенциала си и да усвояват нови умения, които ги превръщат във водещи специалисти в страната, отговарящи на изискванията на обществото и най-вече на Европейския съюз“, каза Георгиев в обръщението си към ректора академик Христо Белоев.
В проект УНИТе участват и Техническият университет в София, Бургаският университет „Проф. д-р Асен Златаров“, както и Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. Водещ партньор е Софийски университет „Св. Климент Охридски“.
Гости на събитието бяха още новоизбраният кмет на община Русе Пенчо Милков, неговите заместници Златомира Стефанова, Магдалина Илиева, Енчо Енчев и Димитър Недев, както и редица представители на академичната общност, местната и държавна власт, бизнеса и неправителствения сектор. От своя страна кметът Милков благодари на ректора и на всички, имащи принос за реализацията на проекта. Той подчерта, че както обучението на студенти, така и на ученици дава възможност за създаването на млади и добре подготвени кадри в обществото, а също така хора от други места да имат възможността да работят с тази техника.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай