„През всички мандати назад малките населени места остават пренебрегнати. Вярно е, че когато дойдат избори, всички ние ги обикаляме и казваме, че ще им помагаме дружно. След избори обаче се получава диаметрална противоположност, защото всеки един, който бъде избран, бързо забравя какво е говорил и започва да решава текущи проблеми. През годините, винаги когато съм бил потърсен за помощ в малките населени места, съм се отзовавал.“
Това каза кандидатът за кмет и водач на листата с общински съветници от СДС на среща с жителите в читалището на Николово.
„Аз съм човек от народа. Работя от 1994 в частния сектор с едно малко прекъсване от 4 години в администрацията, за което мои приятели казаха, че е грешка. За мен беше полезно, защото тогава човек вижда как работи администрацията, а също плюсовете и недостатъците на управлението. След което даваш енергията и инстинктите, които си придобил, в менажирането на собствения бизнес“, сподели още Станчев.
Жителите на Николово споделиха, че се нуждаят от канализация, а водопроводната мрежа е от 1967 година.
„Ще настояваме да има целеви бюджети за малките населени места, като по този начин жителите чрез обществения съвет в Николово ще преценят кога и по какъв начин ще са необходими тези средства и как да се изразходят“, каза Станимир Станчев.
„Искам да вървим напред и да развиваме нашите общности, като в управленската програма сме акцентирали на малките населени места. Те се сблъскват с редица сериозни проблеми, които изискват спешно внимание и решения.“ Сред основните предизвикателства, пред които са изправени жителите са:
Безработица и обезлюдяване: В малките населени места често липсват работни места, което е основа причина за обезлюдяването. За борба с този проблем, е необходимо насърчаване на предприемаческата дейност, инвестиции в селското стопанство и разработване на местни икономически инициативи. Необходимо е да се изготви профил на малките населени места и да се предостави достъпна информация за тях, като се включат мерки за привличане на нови жители и запазване на настоящите.
Липса на училища и детски градини: Образованието е от съществено значение за бъдещето на младите поколения. Липсата на училища и детски градини води до ограничени образователни възможности. Необходимо е да се инвестира в образователната инфраструктура и да се насърчават учители да работят в малките общности.
Инфраструктурни проблеми: Разбитите улици и остаряла водопроводна мрежа са често срещано явление. Това води до аварии, нарушено водоснабдяване и прекъсване на електрозахранването. Необходими са инвестиции в поддръжка и модернизация на инфраструктурата.
В тази връзка е необходима спешна подготовка на проекти, насочени към инвестиции в образователната, социалната и здравната инфраструктура на малките населени места. Липсата на административен ресурс в малките населени места затруднява разработването и управлението на проекти, финансирани от европейски програми. Необходима е по-голяма децентрализация на управлението и повече финансова самостоятелност, като ще работим по създаването на Местни инициативни групи и кандидатстване за финансиране чрез подхода Лидер. Нужна е и промяна на начина на разпределение на средства в бюджета, така че да се отразяват в по-широка степен нуждите на малките населени места. Тези тематични бюджети да бъдат управлявани от кметовете по села.
Битова престъпност: Системната неспособност за борба с битовата престъпност и липсата на достъп до здравеопазване представляват сериозен риск за сигурността на населението. За справяне с този проблем, трябва да се насърчи сътрудничеството между местните органи и полицията, както и да се осигури достъп до здравни услуги.
Управление на отпадъците: Нерегламентирани сметища и липсата на инфраструктура за управление на отпадъците замърсяват околната среда и представляват риск за здравето на хората. Необходимо е инвестиране в съвременни системи за събиране и рециклиране на отпадъците.
Транспортно осигуряване: Лошото транспортно осигуряване води до изолация на малките населени места и ограничен достъп до работни места и услуги. Инвестиции в транспортната инфраструктура и насърчаване на обществения транспорт могат да подобрят тази ситуация.
Развитие на културния туризъм: Важна задача е подкрепата за развитието на културния туризъм чрез създаване на нови туристически продукти и координирани културни събития. Важно е да се изработи добре координиран културен календар, който да привлече посетители към малките населени места.
Инвестициите в образование, инфраструктура и икономически стимули за малките населени места са от съществено значение за запазването на тяхната устойчивост и насърчаването на благосъстоянието на техните жители.“
Програмата в читалището завърши с участието на танцова формация „Русчук“.
Купуването и продаването на гласове е престъпление!
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай