Цените на основните храни в България доближиха тези в Германия, но заплатите ни са пет пъти по-ниски. Това показва изследване на КНСБ за цените на 20 жизненоважни стоки и минималните заплати в някои страни от ЕС, пише Труд бг.
Брашното и прясното мляко в България са най-скъпи в сравнение с шест страни от ЕС, за които от КНСБ са събрали данни - Испания, Франция, Хърватия, Нидерландия, Германия и Румъния.
Килограм пшеничено брашно тип 500 в България струва 0,92 евро. Най-близо след нас са Нидерландия, където брашното струва 0,89 евро, и Румъния с 0,80 евро. При прясното мляко също сме на първо място по цени. В България литър прясно мляко струва 1,73 евро, а най-близо до нас е Франция с 1,55 евро.
При яйцата, олиото, картофите и захарта сме на второ място по най-високи цени. 10 яйца у нас струват 2,96 евро. По-скъпи са само яйцата в Нидерландия. Средната цена на олиото в страната е 2,30 евро, като отново само в Нидерландия то е по-скъпо.
Средната цена на картофите у нас е 1,02 евро и само в Испания те са по-скъпи. Само във Франция захарта е по-скъпа отколкото при нас.
За една година наблюдаваните от КНСБ 20 основни стоки (19 храни плюс бензин) са поскъпнали с 15,2%. А една кошница от тези основни стоки в България струва 56,09 евро, показват изчисленията на КНСБ. При минимална заплата от 780 лв. (398,81 евро) човек може да купи 7,1 такива кошници на месец.
В същото време в Германия цената на тази кошница с основни храни плюс бензин е 59,01 евро, което е почти колкото са цените в България. Но в Германия минималната заплата е 1997 евро.
Така човек на минимална заплата в Германия може да купи 34 кошници с основните храни. Оказва се, че човек на минимална заплата в Германия може да купи близо пет пъти повече храна, отколкото човек на минимална заплата в България.
Цените на основните храни в държави от ЕС с много по-високи доходи са по-ниски отколкото в България. В Испания кошницата от 20 основни стоки струва 50,33 евро, а в Румъния само 45,95 евро.
Така във Франция хората на минимална заплата могат да купят 28 кошници с основни храни, а в Нидерландия - 29 кошници. Това е четири пъти повече от покупателната способност на минималната заплата в България.
Ние сме не само най-бедни сред жителите на ЕС, но и разликата между нас и по-развитите страни става по-голяма. Преди година с минималната заплата в Германия хората са можели да купят 31,2 кошници с основните храни, а сега вече могат да купят 34 кошници.
В Испания броят на кошниците, които могат да купят, за година нараства от 19 на 25. Това означава, че заплатите нарастват по-бързо от цените.
А при нас има спад. Преди година човек на минимална заплата е можел да купи 7,5 кошници с основни храни, а сега само 7,1 кошници.
Планираното увеличение на минималната заплата на 933 лв. от 1 януари 2024 г. само ще компенсира изоставането на покупателната способност на минималната заплата през последните две години, каза президентът на КНСБ Пламен Димитров.
От синдикалната организация настояват през 2024 г. да има поне 15% ръст на средната заплата. Така при очаквана инфлация от около 5% догодина, реалният ръст на заплатите ще бъде с 10 на сто.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай