Десетки ученици от нашата община в момента се обучават незаконосъобразно. За този сериозен проблем алармираха на пресконференция днес водачът на листата на ГЕРБ за общински съветници Алисе Муртезова и кандидатите Евгени Игнатов и Светлозар Симеонов.
„Въпросът не търпи и ден отлагане, защото касае изключително чувствителна тема, за която ни алармираха директори на училища и тя е, че заради недоглеждане, а може би и заради недостатъчна компетентност на някои общински служители, на риск е изложено съществуването на 3 училища на територията на община Русе, т.е. могат да бъдат затворени“, заяви Муртезова. По думите й, въпросните общински служители са проспали или недочели Наредбата за финансиране на институциите в предучилищното и училищното образование, като администрацията не е предложила на Общинския съвет да гласува съществуването на паралелките с по-малко от 10 ученици в ОУ "Отец Паисий" - с. Тетово, ОУ "Георги Стайков Раковски" - с. Ново село, ОУ "Св. св. Кирил и Методий" - с. Семерджиево.
„Решение за съществуването им няма, защото предложение няма! В първия работен ден, утрешния, внасяме искане до Председателя на Общинския съвет за свикване на извънредна сесия, на която да се обсъди и гласува решение за разрешаване на паралелките с по-малко от 10 ученици в съответните училища. Интересен факт е, че на сесията на 11 септември 2023 е предложено гласуването на решение само за три училища, а защо са пропуснати точно тези училища и не разбира ли общинска администрация, че училището е най-важната институция в селото. Там, където още съществува, е благодарение на ентусиазма на кметовете на тези населени места, на усилията на учителите, на цялата общност“, заяви още Муртезова и призова всички общински съветници да се откажат от възнагражденията си за извънредната сесия, тъй като една сесия струва на общината не по-малко от 30 000 лева.
„И не!, уважаеми опоненти, не скачайте сега срещу решаването на проблема, обвинявайки ни в популизъм, сведете глави, защото ще скачате срещу себе си, срещу образованието си. Оставям на гражданите на община Русе да си направят изводите защо администрацията е проспала това решение и кой разполага с нашия ресурс, на данъкоплатците. Ние всички с нашите данъци плащаме заплатите на въпросните служители, но образованието им е отговорност на обществото ни, на модела ни, на семействата ни“, каза още Муртезова и припомни, че всичко това се случва на фона на глобалната статистика за демографския срив в България и изчисленията, които нееднозначно ни сочат, че през 2040 г. България ще е с население под 6 милиона души.
Един от дългогодишните общински съветници Евгени Игнатов допълни, че за последните поне 5 мандата на местния парламент, такъв сериозен пропуск, който касае деца, не се е случвал никога. Той се пожела да назове виновника за този пропуск, но по-късно стана ясно, че е нарушен Чл. 69, който касае маломерните паралелки от общински ръководен в образованието чиновник. Счужаващ е фактът, че темата не е била пропусната и други три училища са били предложени и гласувани от общинските съветници.
Купуването и продаването на гласове е престъпление!
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай