Банковият сектор в България върви към най-успешната година в историята си. Само за първите седем месеца от 2023 г. кредитните институции в страната отчитат внушителните 2 млрд. лв. печалба. За сравнение, почти толкова бе финансовият резултат за цялата 2022 г. – 2.1 млрд. лв. – което бе и абсолютен рекорд тогава. Най-близо до това бяха годините 2018-та и 2019-та с резултат около 1.7 млрд. лв.
Според данните на Българската народна банка (БНБ) печалбата на финансовите институции към края на юли е с 819 млн. лв., или 68% повече спрямо реализираната за същия период на миналата година.
Активите на банковата система достигат 161 млрд. лв. в края на юли.
Кредитирането от началото на 2023 г. не показва особени признаци на забавяне с изключение нa фирмените заеми. Отпускането на жилищни заеми расте с двуцифрени годишни темпове благодарение на все още сравнително ниските лихви, които се покачват твърде бавно спрямо тенденцията в цяла Европа. Високата ликвидност в банковата система и конкуренцията успява да задържи лихвите по ипотеките все още на многогодишно дъно. Лихвите но бизнес заемите и потребителските кредити обаче растат осезаемо.
За сметка на това лихвите по спестяванията на бизнеса и гражданите едва леко се отскубват от нулата и то чак към средата на годината.
Така общо нетният доход на банките в България от лихви от началото на годината достига 2.7 млрд. лв. Това е с около 1 млрд. лв. над нивото за същия период на миналата година.
Статистиката на БНБ показва още, че банките са реализирали и по-високи приходи от такси и комисиони в размер на 1.1 млрд. лв. или с около 80 млн. лв. повече. Ново вдигане на таксите от страна на банките предстои от края на лятото и есента. Част от големите банки в България вече оповестиха промени в своите тарифи.
В същото време направените разходи за провизиране на евентуални лоши кредити са почти на нивото от предходната година – 227 млн. лв.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай