Новият стар финансов министър Асен Василев възроди идеята си за създаване на икономически отдел под шапката на Министерството на финансите. Планът му е Институтът за стратегически анализи и прогнози да бъде на пряко подчинение на финансовия министър, който във всеки момент да може да назначава и уволнява директора му.
Всъщност сегашната идея на Василев не е нова – постановление за създаването на такъв институт бе подписано още преди година, буквално в последните дни на кабинета „Петков“. След идването на власт на служебното правителство обаче създаването на новата структура бе отхвърлено. Сега Асен Василев е входирал отново документите за нея, както и промени в устройствения правилник на министерството – само 10 дни след встъпването си на власт.
Подобно звено не е и чуждо на България. Такова имаше допреди 13 години, но с идването на Симеон Дянков в министерството Агенцията за икономически анализи и прогнози беше закрита. Тогава на власт беше първият кабинет на ГЕРБ.
Според доклада, Институтът ще се занимава с изготвянето на стратегически микро- и макроикономически анализи, както и с разработването на прогнози, математически и статистически модели. Подобни функции в момента се изпълняват от различни дирекции във ведомството, но според министъра те не са на ниво.
Инструментариумът за количествен анализ на конкретни проблеми във фискалната политика на държавата е сравнително ограничен. Най-често използваният инструмент е Ексел – най-вече за обобщение на данни. Това ограничение затруднява извличането на пълноценна информация, която съществува в данните, но изисква по-мощен софтуер, по-задълбочени аналитични методи и по-опитни анализатори“, посочва Василев в мотивите към изготвения проект на постановление за създаването на новата институция.
Той допълва, че с новото звено ще се постигне оптимизиране на дейността и „по-комплексни и всеобхватни анализи и прогнози за развитие на секторите, с обхват не само за бюджетната сфера, а изобщо за икономиката на страната, като резултатите от изследванията биха се ползвали и от потребители извън Министерството на финансите.
Предвижда се Институтът да бъде структуриран в 3 дирекции – „Микроикономически анализи и прогнози“, „Макроикономически анализи и прогнози“ и „Стратегически политики и анализи“.
Анализите, които ще бъдат изготвяни, са по различни направления, като пазар на труда, фискална политика, здравеопазване и други. Този институт ще разработва и прогнозите за макроикономическата рамка, на която ще стъпва държавният бюджет.
Институтът ще разполага с 22 щатни бройки, които са реализирани след…
От доклада на Василев става ясно, че плановете са служителите във финансовото ведомство да бъдат съкратени с 26 щатни бройки. При настояща численост на персонала от 573 щатни бройки това представлява оптимизация от приблизително 5%.
С оглед на факта, че отново Василев ще отговаря за Плана за възстановяване на България, се налага дирекция „Централно координационно звено“ – водещо за управлението на средствата от Европейския съюз – да премине от Министерски съвет под прякото управлението на Василев.
Тъй като по време на коалиционните преговори между ГЕРБ и „Продължаваме промяната“ бе взето решение да има само един вицепремиер – Мария Габриел – длъжността заместник министър-председателя по управление на европейските средства вече няма да съществува. От въпросното звено се съкращават 6 щатни бройки, а други 8 преминават в други дирекции на ведомството.
Две от дирекциите, които изготвяха прогнозите и анализите в Министерство на финансите досега, пък се обединяват в нова дирекция с намален състав с наименование „Европейски въпроси и политики“.
Създава се и още една нова дирекция – „Контрол върху капиталовите инвестиции“ – която да отговаря за планиране, бюджетиране, анализ и оценка на капиталовите програми и проекти. Тя „ще способства за въвеждането на нов подход при капиталовото бюджетиране и механизъм за координация, мониторинг и оценка на инвестициите с национално финансиране“.
За механизъм при капиталовите инвестиции вече се заговори от новата власт в парламента при удължаването на Бюджет 2022.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай