Най-важното правило на етикета е да накараме отсрещната страна да се чувства добре в нашата компания - да не се стремим да сме интересни, а да сме заинтересовани. Комуникацията и нейните методи се променят, напоследък особено под влиянието на пандемията, но винаги остават валидни определени форми на общуване, които са приети навсякъде. Запознаването на учениците с тях ще им даде конкурентно предимство и увереност, след като излязат от комфортната зона на училището и продължат образованието си в университет или започнат работа. Това коментира проф. д-р Даниела Илиева, консултант по бизнес етикет и международен протокол, в ефира на предаването "Бизнес старт".
"На първо място за успешен бизнес лидер е вербалната комуникация - това е умението да се изказваме, да имаме богатство на речника. Трябва да се чете - бизнес списания, бизнес новини - тогава се обогатява изказа и уменията за комуникация, убеждаване и манипулация стават по-добри. Всички манипулираме, важното е да го правим изкусно."
Невербалният език и емоционалната интелигентност са други важни качества, като последното помага да се справяме с неприятните ситуации, които изникват в бизнес отношенията, каза Илиева.
Следващата седмица ще се проведе събитието "Етикет за бъдещи лидери - изкуството на общуване", което е насочено към гимназисти, като според Илиева никога не е рано човек да развие качествата, нужни на бъдещите лидери. ВУЗФ прави много подобни обучения на ученици в комуникационни умения, етикет и протокол, кариерно развитие и финансова грамотност, като в колаборация с МОН се провеждат и обучения за учители. Основна цел на обучението е как учениците да са подготвени за всякакви ситуации и важни срещи като как да се държим в среща с непознат, който ни респектира, как младият човек да открие и привлече вниманието на бъдещ ментор, как да се изграждат и поддържат отношения.
"Целта е следващите поколения да бъдат осъзнати и удовлетворени от всяка област от живота си хора... Най-щастливи и най-добре се развиват тези, които са открили личните си таланти и заложби навреме."
Според Илиева образователната система в България не успява да развие и подкрепи лидерските качества на учениците, тъй като набляга на постигането на високи оценки във всички предмети, което "заглушава гласа на таланта".
България има нужда от лидери и примери и в политиката и в обществения живот, които да обединяват нацията, каза Илиева. Такива примери сега са писателят Георги Господинов, а в близкото минало спортисти като Христо Стоичков, които станаха емблема на България и в чужбина.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай