Няма да подкрепим първият мандат. Започваме да работим за втория мандат, които виждаме като единствена алтернатива пред България да не ходи на шести избори. Това каза днес съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков, след като днес темата беше обсъдена от националния съвет на партията, коалиционния съвет и парламентарната група на коалицията "Продължаваме промяната - Демократична България".
Ще започнем консултации с всички политически сили в парламента по тяхната готовност да подкрепят конкретни промени в конституцията, поясни съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов. Той допълни, че ситуацията от последните дни е показала, че българската политическа и институционална система не може да се нормализира без "дълбока и амбициозна промяна в конституцията по отношение на Висшия съдебен съвет и прокуратурата". Христо Иванов визира противопоставянето между главния прокурор Иван Гешев и неговия заместник Борислав Сарафов.
"Видно е, че всичко останало дава къси съединения и ще започнем разговори, за да видим има ли политическа база, на която да се формира конституционно мнозинство, на база на което да може да се реализира вторият мандат", каза още Иванов.
Новата коалиция обяви още след изборите, че няма да подкрепи кабинет на ГЕРБ-СДС, както и правителство, в което има министри от ГЕРБ. Ден след срещата с номинираната за премиер Мария Габриел съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков обяви, че може би решението трябва да се обсъди отново и това ще бъде направено.
"Това, което беше важно, е, че някои от отговорите на Мария Габриел ни харесаха - снарядите за Украйна, Истанбулската конвенция, еврозоната. Ще кажа пред Изпълнителния съвет помислете има ли някаква друга алтернативна мисъл като алтернатива на това, което се задава" - коалиция между ГЕРБ, ДПС и БСП", каза в събота Петков.
Ситуацията обаче се промени вчера, след като лидерът на левицата Корнелия Нинова обяви, че прекратява разговорите с ГЕРБ за подкрепа за правителство.
За момента от ГЕРБ не са коментирали дали ще опитат да направят кабинет при така създалата се ситуация. При отказ за подкрепа от БСП, "Продължаваме промяната" и "Възраждане", гласовете на депутатите от ГЕРБ-СДС, ДПС и "Има такъв народ" са 116. Правителство се избира с обикновено мнозинство: необходими се гласовете "за" на поне 121 депутати, ако всички 240 са регистрирани и гласуват.
Ако все пак победителите в изборите върнат на президента папката с мандата с предложение за състав и структура на Министерския съвет, той трябва да бъде подложен на гласуване в Народното събрание. Това може да бъде най-рано на 25 май (четвъртък), тъй като заседанията на парламента обичайно са в дните от сряда до петък, а сряда (24 май, ден на българската писменост) е почивен ден.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай