Света литургия за обновлението на храм „Св. Петка“ в Русе ще бъде отслужена тази неделя, 2 април, от Русенския митрополит Наум. Църквата бе ремонтирана и благоустроена след продължили две години дейности по проект „Християнското наследство в културния коридор Русе – Гюргево”.
Литургията ще започне в 9.30 часа, като заедно с владиката ще служат архиереи и свещенослужители от страната и чужбина.
Ще бъде открита и новата музейна експозиция заедно с възстановения параклис „Св. Йоан Рилски”..
От Русенската митрополия приканват гражданите и гостите на Русе да вземат молитвено участие в духовното тържество.
Очаква се след обновяването на храма интересът към него да се засили, както и религиозният туризъм, най-вече от северната ни съседка.
Църквата взема името си от името на последната скална църква по Русенското Поломие, която е била засипана след Освобождението.
Основният камък е положен на 27 август 1939 г. Проектът за храма е изготвен от русенския архитект Любен Динолов през май 1939 г. Строителството започва през същата година от местния майстор–предприемач Никола Иванов Колчев. Архитектурният проект на храма е първият смел и сполучлив опит за пресъздаване на Кръглата църква (Златната църква) в Преслав, строена от цар Симеон I. Тя е реконструирана за първи път в скиците на архитекта при Софийския народен музей д-р Александър Рашенов (1892 – 1938).
За новостроящия се храм средства предоставят катедралният храм „Света Троица“ и свещоливницата му – 488 503 лв., църквите „Свети Георги“, „Свети Николай“ и „Света Богородица“ – общо 228 872 лв. Средства за строителството отпуска неколкократно и Русенската община. Общата сума за изграждането и обзавеждането на храма възлиза на 2 295 929 лв.
Храмът е осветен от митрополит Михаил, Доростолски и Червенски, на 30 април 1944 г. Стенната живопис е осветена от митрополит Софроний, Доростолски и Червенски, на 30 юни 1965 г. Русенски майстори са работили по дърворезбата на иконостаса вътре, както и по изрисуване на стенописите.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай