Ако в края на миналата година сте си съставили портфейл от разнообразни акции на глобалните пазари, е много вероятно да сте спечелили. Ако обаче сте заложили на стоки, доходността ви вероятно е ниска или дори отрицателна. Това показва справка за движението на основните фондови и стокови пазари за последните шест месеца. Резултатите за една година назад също не са особено обнадеждаващи – за този период много от инвестиционните активи са понижили значително стойността си, като изключение правят основните индекси на американския фондов пазар.
При тях обаче ръстът е слаб (виж графиката) и е подкрепен силно от движенията им в последния месец. В петък много от пазарните измерители и в САЩ, и в Европа отбелязаха най-високите си нива от началото на май насам и така приключиха полугодието с отскок. Причината е, че в края на седмицата европейските лидери се споразумяха заплашените от фалит банки да бъдат подпомогнати директно от Европейския фонд за финансова стабилност.
Умерен оптимизъм за акциите
Най-сериозно повишение от началото на годината има технологичният индекс NASDAQ – с близо 13%, благодарение на доброто представяне на големите технологични корпорации. Германският индекс DAX си навакса пониженията от последната година и доходността му за шест месеца назад вече е над 10%. Прогнозите за идните месеци обаче не са много оптимистични.
"Летните месеци бяха най-слабият период за борсите по света през последните две години и 2012 не е изключение. За дъно все още е рано да се говори, още повече че европейските икономики са в рецесия и инвеститорите са настроени по-скоро за спад", коментира Цветослав Цачев, ръководител анализи в "Елана". Той добави, че кризата в Европа е предимно криза на доверието – спекулациите за разпадане на еврозоната са големи, а бизнесът и потребителите рязко са променили бъдещите си планове.
Чак през есента той очаква раздвижване на пазарите в посока нагоре, което да бъде предизвикано от предстоящите монетарни и фискални стимули в ЕС и евентуално – в САЩ и Китай. Заради очакваното подобрение на глобалната икономика анализаторът прогнозира, че фондовите пазари ще достигнат няколкогодишни върхове, подкрепени и от достъпа до ликвидност, т.е. от стимулите на правителства и централни банки за наливане на пари във финансовата система.
Андрей Стойчев, дилър в "Делта сток", не очаква до една година да има покачване на водещите световни индекси – причините са затрудненията на много държави от еврозоната, които не успяват да ги преодолеят въпреки опитите на лидерите им за справяне с кризата.
"Напротив, ако предложените мерки за спасяване на банковите сектори в Испания и Италия не окажат очаквания ефект, което е най-вероятният сценарий - очаквам спад на котировките с около 10-15% в Европа и до 10% в САЩ и Азия", добави Стойчев.
Развиващите се икономики, чиито пазари често носят висока доходност на фона на САЩ и Западна Европа, в последно време не се представят чак толкова добре. Основният бразилски индекс BOVESPA отбеляза над 4%, но пък мексиканският MEXBOL е на плюс за шест месеца назад и за година. Азиатските пазари изпращат печеливше първо полугодие, но 12 месеца назад основните им индекси са на загуба.
На Българската фондова борса, която също спада към развиващите се, положението е доста по-лошо. За година назад основният индекс SOFIX е изгубил 30%, а оборотите на търговия продължават да стават все по-ниски.
Суровините – в колебливо движение
Цветослав Цачев обвърза движението на акциите и това на суровините – поевтиняването на последните е облекчило потребителските и производствените разходи, отбеляза той, а това е допълнителен стимул за подобрение на икономиката до края на годината. Цачев е умерен оптимист за общото подобрение на глобалната икономика – заради стабилизирането на пазара на имоти в САЩ, където дори има първите признаци на раздвижване в положителна посока.
"Не трябва да се заблуждаваме, че предстои рязко подобрение или че има начин за засилване на икономическата активност. Напротив, текущото забавяне няма да предизвика бум в инвестициите или в потреблението, защото то е по-скоро силна флуктуация в цикъла на бавен икономически растеж, отколкото обособена част от него", обаче отбеляза анализаторът.
Според Цачев суровините няма да отбелязват силни повишения заради слабо търсене и свръхпроизводство. За последната година цената на медта, една от основните индустриални суровини, е паднала с 20%, а от началото на тази повишението й е с по-малко от процент.
Любимците на спекулантите – петролът и златото, не са се представили много добре от година насам. Цената на златото се е покачила за това време с по-малко от 6%, а от началото на годината ръстът е с едва процент. Това е много далеч от предишни периоди, когато в търсене на сигурна инвестиция парите се насочваха към благородния метал и вдигаха цената му с десетки проценти само за няколко месеца.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай