Конгресът беше открит с химните на Република България и Обединена Европа. Поздравителни адреси бяха получени от Министерството на здравеопазването и от НЗОК, а с минута мълчание бяха почетени починалите колеги магистър-фармацевти.
Избраните редовни представители на общите събрания на Регионалните фармацевтични колегии (РФК) от цялата страна за конгреса са 457. Към момента в първото заседание участват 360 регистрирани делегати и представители на РФК. В състава на конгреса, най-многобройни са редовно избраните делегати от РФК София – столична – 145, следвани от РФК Пловдив – 60, Варна 36, а най-малък брой – само 3 са представителите на Разград, където в колегията членуват 51 магистър-фармацевти. В състава на конгреса по месторабота - 82 % от магистър-фармацевтите работят в аптеки, а над 65 годишна възраст делегати са само 6.4 на сто.
В дневния ред на първия ден от конгреса е приемането на отчета на ръководството на съюза. В мандата 2020 – 2023 за председател беше избрана проф. Асена Сербезова, която в края на 2021 година стана министър на здравеопазването и предаде ръководството на БФС на магистър-фармацевт Велина Григорова. Екипът на проф. Сербезова, без смени, продължи да ръководи фармацевтичния съюз. В момента отчетът за работата на БФС се представя от проф. Сербезова, маг.-фармацевт Велина Григорова и главния секретар на съюза маг.-фармацевт Димитър Маринов.
По-късно тази вечер се очаква отчетът за мандат 2020 – 2023 да бъде приет и членовете на управителния съвет на БФС да бъдат освободени от отговорност за дейността им през периода м. февруари 2020 г. – м. март 2023 г.
В утрешния втори ден на VІI-мия Редовен отчетно-изборен конгрес предстоят дебати по промени в устава на БФС и избор на ново ръководство.
С първото взето решение, конгресът задължи новоизбраното ръководство да участва в подготовката на 90-та годишнина на проф. Рахамин Шекерджийски през февруари 2024 г. Проф. Шекерджийски е с изключителни заслуги към Българския фармацевтичен съюз и развитието на фармацията, той е автор на редица методи и технологии при изготвянето на лекарствени форми. Известен е като „бащата на беналгина“, негови изобретения са използвани в Космоса за изследване на вкусовите анализатори в екстремални условия. Проф. Рахамин Шекерджийски е част от екипа български специалисти в областта на фармакологията и имунологията, които създадоха "Вирус сейф", определяно като пробив в профилактиката и подпомагането на лечението на Ковид -19 и патентовано в началото на 2021 г.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай