Петък, 22 Ноември 2024

Преди 78 г. Червената армия освобождава Аушвиц, Русия не е поканена за отбелязването днес

Преди 78 г. Червената армия освобождава Аушвиц, Русия не е поканена за отбелязването днес
Публикация   27 Ян, 2023   /     akcent.bg   /     335

   На днешната дата преди 78 години Червената армия освобождава германския концентрационен лагер на територията на окупираната тогава от нацистите Полша „Аушвиц-Биркенау“. Със своите приблизително 1,1 милиона жертви – предимно евреи, но също поляци, роми, съветски военнопленници и хора от други националности - той се превръща в символ на зловещия опит на нацистите да изтребят евреите, а през 2005 г. ООН обявява датата за Международен ден в памет на жертвите на Холокоста.

   Днес Държавният музей "Аушвиц-Биркенау", намиращ се на територията на лагерите Аушвиц I и II в град Освиенцим, ще отбележи годишнината под почетния патронаж на полския президент Анджей Дуда. На нея не е поканен нито един официален представител на Русия, а причината за решението е водената от Русия война в Украйна, съобщи вчера АФП.

   Досега Русия винаги е участвала в церемониите, които се състоят всяка година на 27 януари, и неин представител е произнасял реч, посочва БТА.

   Основната тема в музея през днешния ден ще бъде процесът на планиране, създаване и разширяване на системата за дехуманизация и геноцид в Аушвиц, съобщават оттам.

   Аушвиц се изгражда като център за изтребление през 1942 г., но през 1943-та мащабът на тази дейност става огромен. Същата пролет германците завършват изграждането на четири инсталации в „Аушвиц II-Биркенау“, които включват газови камери и модерни за времето си съоръжения за кремиране на трупове.

   Днес посетителите в мемориала могат да видят само руини от сградите. Архитектурните и строителните планове обаче са оцелели, „което показва ясно на какво е способно едно човешко същество, дори добре образовано, в името на идеология“, пишат от музея и цитират директора му д-р Пьотр М. А. Чивински. Той посочва, че тези останки са „красноречиво предупреждение към човечеството в светлината на военните престъпления на Русия в Украйна“.

   За него е било „очевидно“, че не може „да подпиша писмо с покана до руския посланик“ в контекста на войната. Той се опасява, че „на Русия ще ѝ трябва извънредно много време и много дълбок самоанализ след този конфликт, за да се върне в обществото на цивилизования свят“.

   В деня, когато Русия нахлу в Украйна – 24 февруари 2022 г., музеят нарече руското нападение „варварски акт“ с думите: „Съдник на този варварски акт ще бъде историята, а на неговите извършители - да се надяваме - Международният наказателен съд“.

   При освобождаването Червената армия заварва около 7 000 живи затворници. Всички оцелели до днес са поканени на възпоменателното събитие, всеки с по един придружител.

Тагове : Аушвиц ,


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha