Три от парламентарно представените партии дойдоха на лидерската среща, организирана от БСП като първа стъпка към последния опит за съставяне на правителство в рамките на този парламента. На поканата откликнаха лидерите на ГЕРБ Бойко Борисов, на ДСП Мустафа Карадайъ и на "Български възход" Стефан Янев.
От "Продължаваме Промяната", "Възраждане" и "Демократична България", както обявиха вчера, не дойдоха на лидерската среща.
Борисов обяви, че конгресът на ГЕРБ ги е задължил да не приемат коалиция с БСП и заяви, че е убеден, че страната ни отива към пети избори. Карадайъ също прогнозира, че се върви към поредните "ненужни предсрочни избори". А Янев определи лидерската среща като закъсняла. След като изслуша аргументите на тримата лидери, Корнелия Нинова заключи, че БСП не получава подкрепа за съставяне на правителство. "Ще отиваме на избори", каза тя и поясни, че днес Левицата ще реши как да продължи оттук нататък.
Отправихме покана към всички партии водени от желанието да намерим разговор по важните за България въпроси. Изненадани сме, че ги няма председателите на "Продължаваме Промяната" и на "Демократична България", каза лидерът на БСП Корнелия Нинова в началото на срещата. Тя посочи, че, готвейки се за тази лидерска среща, са направили сериозен анализ на програмите и публичните изявления на партиите и извеждат напред четири въпроса, които съществуват във всички програми на всички партии.
"Търсили сме това, което ги обединява, а не ги разделя, и това са законите по Плана за възстановяване, бюджетът за 2023 г., приемане на България в Шенген и съдебна реформа. Тези приоритети са декларирани от колегите, които сега отсъстват. Очевидно това е декларация само на думи, но липсва воля да седнем и да разговаряме сериозно за бъдещето на България. Дали този разговор ще доведе до конкретно решение за съставяне на правителство, до мнозинства, това е втори въпрос", констатира Нинова.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов приветства опита на БСП за разговор за визията на партиите зе следващите месеци. "Аз съм убеден, че отиваме за пети път на избори и след петия пак същото ще се говори, ако на подобен формат предварително не се изговори как и по какъв начин може да бъде структурирано едно работещи правителство", каза Борисов.
"Преди беше модерно да се говори за изолация на ГЕРБ, днес ги няма коалиционните ви партньори от преди месец - ПП и ДБ. Декларацията им в Народното събрание не беше подкрепена от други, нашето правителство, което проф. Габровски предложи, не му достигнаха 5 депутата. Защо - защото този разговор не беше проведен преди. Тогава нямаше да има никакво значение в чий мандат, а и съм убеден, че ако имахме подобно решение, къде може да се направи правителство, и президентът Радев щеше да се съобрази. На нас не ни достигна мъдрост, сила и воля", посочи лидерът на ГЕРБ.
Борисов обяви, че конгресът на ГЕРБ ги е задължил да не приемат коалиция с БСП, но обеща да разговаря с колегите си. "Подобна забрана не би трябвало да е спирачка за някакъв вид техническо, експертно, програмно или каквото и да е правителство в един момент. Сега няма как да ви подкрепим. Но с присъствието си изразяваме уважение към вас”, добави лидерът на ГЕРБ.
Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ напомни, че държавата има различни кризи, но разрешението на всички тях минава през разрешение на политическата. Затова от Движението за права и свободи призовават за диалог. Но с тези призиви ние насреща виждаме, естествено пак призиви за диалог но с ултиматуми, червени линии, с противопоставяне, посочи той.
Карадайъ определи днешната им среща като важна и необходима, но в конкретната ситуация и с наличната политическа криза, въпреки че като чухме изявлението на Бойко Борисов, а и като виждаме липсващите колеги, лидерът на ДПС прогнозира, че се върви към поредните "ненужни предсрочни избори". И добави, че според него и следващият парламент, като структура, ще прилича на предходните четири.
"Най-вероятно две партии няма да са достатъчни да правят мнозинство, но пак е нужен диалог, а диалог с ултиматуми няма как да има. От тази гледна точка тези цели и заявки, които чуваме сега, са едни добри предпоставки, че евентуално след ненужните предсрочни избори да имаме такова поведение, че след тях да имаме възможност да преодолеен политическата криза, в която се намираме, и да има редовен кабинет", посочи Карадайъ.
Без диалог и взаимодествие не сме в състояние да предложим необходимите решения, посочи лидерът на "Български възход" Стефан Янев. Той благодари за организацията на тази среща, но я определи като закъсняла. "Без диалог и взаимодействия не сме в състояние да предложим решения, които са ни необходими. Едно от тези решения е съставянето на правителство. Моят призив е да намерим нужните аргументи тук, за да говорим и за приоритети, и за политика, и за начина на търсене на решения. Очевидно нашите нюанси за тези приоритети, които изброихте, могат да бъдат коментирани аргументирано и да се търси пресечна точка.
"Очевидно от днешния разговор се вижда, че няма подкрепа за съставяне на правителство. Тоест - ще отиваме на избори", посочи като констатация в края на лидерската среща председателят на БСП Корнелия Нинова. Тя уточни, че никой не е говорил за коалиция, нито те са предлагали такава. "Търсим решения, без да конкретизираме. Първо да видим има ли мнозинство за правителство. От вашите изявления и от отсъствието на колегите разбираме, че такова няма", добави Нинова.
Лидерът на БСП посочи, че от ПП и ДБ искат двустранни срещи и днес Левицата ще реши как да продължи оттук нататък. Нинова добави, че след лидерската среща свиква Изпълнително бюро на партията.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай