След месеци на дискусии министрите на енергетиката от Европейския съюз успяха да стигнат до съгласие за таван на цената на природния газ от 180 евро за мегаватчас, съобщават от Съвета. Информацията по-рано беше съобщена от премиера на Чехия, чиято страна е ротационен председател на ЕС Петр Фиала в Twitter.
Този механизъм ще влезе в сила единствено ако разликата между цената на втечнения газ на световните пазари и на борсата TTF надхвърля 35 евро за мегаватчас.
Оригиналното предложение на Европейската комисия беше за много по-висок таван - от 275 евро за мегаватчас. Има още едно условия механизмът за ограничаване на цената да влезе в сила - ако цената на нидерландския хъб TTF надхвърли тавана за повече от три дни. Идеята на Брюксел беше за по-дълъг срок - от 10 дни.
Мярката ще влезе в сила от 15 февруари 2023 година и ще бъде активна за срок от 1 година.
Идеята за таван на газа не е санкция директно към Русия, макар че с действията си от есента на 2021 година руската страна положи основите на енергийната криза в Европа. Лагерът на държавите, които подкрепят искането, сред които е и България, настоя за ограничението, за да бъдат защитени потребителите и икономиката от рецесия.
В полза на решението в крайна сметка е гласувала Германия - един от най-големите противници на идеята. Другите две държави в този лагер - Австрия и Нидерландия, са се въздържали. Преди вота те имаха своите опасения, че ограниченията в цената могат да заплашат сигурността на газовите доставки.
Против е гласувала Унгария, която вече получи заплахи от Русия, че ще има преразглеждане на договора за доставки на газ, ако ЕС въведе подобни ограничения. На този етап не е ясно дали Будапеща ще получи някакви отстъпки от ЕС.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай