Институциите на ЕС и над 500 граждани направиха оценка на последващите действия във връзка с предложенията на Конференцията за бъдещето на Европа.
Европейският парламент беше домакин на днешното събитие за обратна връзка по повод на Конференцията за бъдещето на Европа в Брюксел, в което участваха представители на Парламента, Съвета и Комисията, както и граждани, които бяха в основата на работата на Конференцията. Те разгледаха как институциите на ЕС изпълняват предложенията на Конференцията.
Откривайки събитието за обратна връзка, председателят на Парламента Роберта Мецола заяви: "Европейският парламент е готов да даде своя принос за изпълнението на предложенията на Конференцията за бъдещето на Европа в интерес на 450-те милиона европейци, които представлява. Визията изисква смелост. Когато става въпрос за изпълнение на предложенията на гражданите, нито едно предложение за промяна не трябва да бъде забравено. Конференцията за бъдещето на Европа и представените предложения не са краят. Бъдещето няма крайна дата. Бъдещето е в процес на изграждане. Такъв е и нашият Съюз".Ги Верхофстад, в качеството му на бивш съпредседател на Конференцията, коментира: "Във времена на несигурност политиката се нуждае от визия за това, което предстои. С Конференцията за бъдещето на Европа гражданите посочиха пътя напред. Събитието за обратна връзка е моментът да обсъдим какво ние, политиците, сме направили със заключенията, които постигнахме заедно миналата година, и да погледнем напред. Защото нашият ангажимент все още не е приключил: трябва да продължим да изпълняваме не само предложенията, но и духа, в който те бяха написани - една нова идея за Европа, подходяща за предизвикателствата на бъдещето".
Съветът беше представен от министъра по европейските въпроси Микулаш Бек от Чешкото председателство. Заместник-председателите Марош Шефчович, Дубравка Шуица и Маргаритис Схинас представляваха Комисията.
Дебати с граждани
Последвалите дебати бяха посветени на основните предизвикателства, пред които е изправен Съюзът днес, включително нападението на Русия над Украйна и последиците от него за ежедневието на европейците, както и необходимостта от ускоряване на процеса на постигане на енергийна независимост в ЕС. Много оратори се спряха на институционалните реформи, които ще са необходими за цялостното изпълнение на предложенията на Конференцията, включително тези за данъчното облагане на мултинационалните компании и сътрудничеството във външното измерение на дейностите на ЕС.
В течение на деня гражданите повдигнаха въпроси по множество теми, които са включени в предложенията на Конференцията, включително: изменението на климата и околната среда; физическото и психическото здраве; образованието и културата; цифровия преход; предизвикателствата, свързани с миграцията; заплахите за европейските ценности и бюджета на ЕС; състоянието на европейската икономика; и ролята на младите хора във всички тези области.
Многократно беше спомената перспективата за свикване на Конвент за преразглеждане на Договорите на ЕС, както и потенциалното активиране на "клаузите за преход" в съществуващата рамка и необходимостта от по-нататъшно подобряване на комуникацията между институциите на ЕС. Уроците по демокрация на участието, извлечени от това продължило цяла година безпрецедентно упражнение, също заеха важно място в обмена на мнения, включително намерението на Комисията да организира консултации с гражданите преди важни законодателни предложения. Гражданите представиха предложения за това как да се гарантира, че гласовете на всички участници се чуват еднакво, въпреки езиковите и структурните бариери.
Членове на ЕП подчертаха, че Парламентът ще продължи да прави всичко необходимо, за да гарантира, че изпълнява основната си мисия да държи ЕС отговорен пред всички европейци, като същевременно представиха конкретни примери за това как предложенията на Конференцията са се превърнали в основни двигатели в работата на ЕП, в съответствие с техните приоритети и приоритетите на техните политически групи. Повечето от тях повториха призива на Парламента за установяване на Конвент за преразглеждане на Договорите на ЕС и отбелязаха, че във всички парламентарни комисии се работи по финализирането на всеобхватния доклад за законодателната инициатива относно предложенията му за тази цел. Няколко оратори изразиха противоположни мнения, като поставиха под съмнение ползата от Конференцията, осъдиха използването на парите на данъкоплатците и се изказаха против посоката на развитие на ЕС като цяло.
Контекст
49-те предложения на Конференцията включват над 300 мерки за постигането им в девет тематични области, основани на препоръките на европейските и националните граждански панели, както и на данните от национални прояви, многоезичната цифрова платформа и дискусиите в рамките на деветте тематични работни групи и пленарната сесия. Трите институции започнаха процеса на изпълнение и последващи действия във връзка с предложенията на Конференцията в съответствие със съответните си компетенции.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай