Нови режими и регистрации, въвеждане на електронни документи, създаване на туристически райони. Това са последните промени в проекта на закона за туризма, който започна да се пише още в началото на мандата на това правителство и бе одобрен на заседание на Министерския съвет вчера.
В случай че парламентът одобри предлаганите промени, на категоризация ще подлежат нови групи туристически обекти, ще се въведат лицензи и за туроператори, работещи в интернет, както и за професии, свързани със сектора. Предвижда се и разделението на страната на туристически райони, които ще се управляват от местни организации.
Законопроектът е обсъждан няколко пъти с браншовите сдружения, като повечето от предложенията в него са дошли именно от бизнеса.
Хотелите ще кандидатстват за звезди на всеки пет години
Според проектозакона, с който "Капитал Daily" разполага, ще бъдат въведени няколко нови режима за различните подсектори в туризма, както ще има и промени по други. Така например безсрочната в момента категоризация на хотелите ще трябва да бъде подновявана на всеки пет години. Мотивите за тази промяна са, че това ще накара фирмите в сектора да поддържат високо качество. Звезди вече ще получават и апартхотелите, апартаментите за гости и хостелите, които досега не бяха лицензирани.
С новия проект се преразпределят и задълженията по категоризацията. Всички хотели над 3 звезди, апартхотелите, вилните и туристическите селища, както и хижите ще получават категоризацията си от икономическото министерство. Кметовете в общините пък ще категоризират хотелите с 1 и 2 звезди, както и всички хостели, семейни хотели, мотели, пансиони, почивни станции, стаи и апартаменти за гости и др. Към местните администрации преминава още категоризацията на къмпингите и заведенията от 1 до 3 звезди.
Новият проектозакон предвижда още и сертифициране на хотелите и другите обекти от СПА сектора. Документите за тях ще бъдат издавани от икономическото министерство, като конкретните критерии ще бъдат разписани допълнително в подзаконовата уредба. Законопроектът въвежда и забрана за използването на наименованията СПА, уелнес и др. подобни, включително и в реклами, за обекти, които не са получили сертификат.
Туроператорите ще могат да издават електронни ваучери
Новият законопроект въвежда и изисквания към туроператорите в интернет, които също ще трябва да получават лицензи, както и останалите фирми. От икономическото министерство на няколко пъти съобщаваха и че се обмислят лицензи за турагентска дейност за сайтовете за колективно пазаруване, тъй като по думите им в някои случаи те на практика извършват тази дейност. Според новите правила се регламентира и възможността за издаване на електронни ваучери - идея, за която настоява бизнесът от години, като реквизитите по тях са сходни и с другите.
Според текстовете в закона остава изискването деца и ученици да пътуват на екскурзии и лагери само през светлата част от денонощието. В случаите, когато пътуването е с автобус, ще има и изискване да се осигуряват минимум 8 часа нощувка в лицензиран обект.
Уведомителен режим и за кетъринг бизнеса
Сред новите правила е и още въвеждането на уведомителен режим за кетъринг компаниите, които също трябва да бъдат вписани в националния туристически регистър. За тях ще има и разписани конкретни изисквания за квалификация на персонала, предлагани услуги и други, което ще стане в наредба, изготвена от министерствата на икономиката и на земеделието.
Икономическото министерство предлага още да се въведат изисквания към работещите като екскурзоводи, планински водачи и ски учители. Те ще трябва да покрият определени изисквания за квалификация, които допълнително ще бъдат изготвени в наредба, съгласувана с образователното министерство.
От закона за туризма се предвижда да отпаднат категоризации на ски писти и плажове, каквито съществуваха до момента.
Страната ще бъде разделена на туристически райони
В новия закон е заложено още и разделение на страната на туристически райони, които ще се управляват от организации за управления. В тях могат да членуват сдружения на хотелиери, туроператори, общини и други свързани с отрасъла организации и ще бъдат доброволни. Сред основните цели на всички региони е да рекламират туризма на територията си по модела на подобни структури в други държави. В законопроекта е записано, че те ще се финансират от членски внос, донорски и други подобни програми, стопанска дейност. Към районите се предвижда да бъде насочвана и държавна субсидия, става ясно от проекта.
В последния му вариант обаче е отпаднала обсъжданата преди това идея към бюджета на туристическите райони да бъдат насочвани част от приходите от туристическа такса, събирана от общините.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай