Очаквано бизнесът и представителите на служебния кабинет не одобриха предложенията на БСП, „Продължаваме промяната“ и ДПС за вдигане на пенсии и минималната работна заплата без нов бюджет за 2023 г. Това се случи на извънредно заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество, като идеите за повишението на двата показателя очаквано срещнаха одобрението на синдикатите.
Партиите се активизираха с предложения за промени в Кодекса на труда и Кодекса за социалното осигуряване. Идеята на БСП е минималната работна заплата да е половината от средната брутна за страната за предходните 12 месеца – тоест около 850 лв., което е значително над сегашните 710 лв. Бизнесът се възпротиви на идеята минималното възнаграждение да е предлагано от депутатите и подчерта, че следва да бъде договорено със синдикатите.
Приемането на минимална работна заплата от 850 лв. ще доведе до това, че средната работна заплата, отнесена към минималната в пет области ще бъде 71%", заяви изпълнителният директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България Добрин Иванов, цитиран от БНР.
Припомняме, че според разчетите на финансовото министерство минимална заплата от 850 лв. ще увеличи бюджетния дефицит догодина със 700 млн. лв.
От Българската стопанска камара описаха идеята на БСП като бъдеща предизборна кампания“.
По предложенията за ново преизчисляване на пенсиите също не се постигна съгласие. Без консенсус остана и идеята на „Продължаваме промяната“ за реформа на т. нар. „швейцарско правило“.
Министърът на труда и социалната политика Лазар Лазаров подчерта, че всички проекти, внесени от различни депутати и парламентарни групи, противоречат на Закона за публичните финанси, тъй като в бюджета няма предвидени съответните средства.
В проекта, с който служебното правителство предлага тазгодишният бюджет да действа и догодина, е предвидено само осъвременяване на всички пенсии с 12% от юли.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай