При общ фонд на земеделските земи от 35 млн. дка общините притежават собственост върху 12,6 млн. дка. Държавният поземлен фонд (ДПФ) възлиза на 2 млн. дка.
Преди реституцията на земята общинските земи са възлизали на 3,6 млн. дка. Близо 9 млн. дка влизат в т. нар. остатъчен фонд (с непредявени или недоказани реституционни претенции), който преди 2 години стана собственост на общините. Те могат да отдават земите под наем за определен от тях срок. С решение на общинските съвети те могат също да продават терени от фонда.
Обществените земи (държавни и общински) са огромен инструмент за въздействие върху селското стопанство у нас, обявиха експерти по време на форума
Има идеи за поземлено банкиране на земи от държавния и общинския фонд, като продажбите ще стават след окрупняване на на парцелите. Така общините и държавата ще могат получават по-висока цена за земята, коментираха експерти.
В момента поземлено банкиране прави само Адванс Терафонд АДСИЦ, който изкупува земя, натрупва я и продава концентрирана земя (все още, разпокъсани парцели, но в едно землище). Концентрираната земя от своя страна е по-лесно да бъде комасарана чрез размяна на парцели.
В министерството на земеделието се обсъждала идеята за поземленото банкиране, но тя не се е развила поради липса на финяансиране, съобщи Кирил Стоянов, експерт от агроминистерството. Подобен проект би могъл да се приложи по подобие на държавните поземлени фондове в други страни, които се управляват от външни частни консултанти.
Поземлено банкиране могат да осъществяват и общинските поземлени фондове, но за момента такава практика няма.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай