Сряда, 25 Декември 2024

Министър на Стоянов: Няма нужда от отстъпката за горивата, помощите за бизнеса да останат

Министър на Стоянов: Няма нужда от отстъпката за горивата, помощите за бизнеса да останат
Публикация   24 Окт, 2022   /     akcent.bg   /     407

   Вече няма нужда от отстъпката от 25 стотинки за литър гориво, но енергийните помощи за бизнеса трябва да продължат до края на следващата година, каза днес пред Би Ти Ви министърът на икономиката Никола Стоянов.
"По принцип аз съм против такива стъпки, като тази за отстъпката за горивата. Цените на горивата поевтиняха. Надявам се да вървят още надолу и тя да се обезсмисли. Тя свърши своята работа във време, в което цените бяха много по-високи", уточни той. Предвидените средства в бюджета, приети от предишния кабинет, бяха разчетени за помощи за гориво до края на годината. Към момента обаче изглежда, че парите ще свършат около месец по-рано.

   Министърът каза още, че енергийните помощи за бизнеса трябва да останат, за да имат фирмите предвидимост. Това е и причината той да предложи те да важат до края на 2023, тъй като до момента те са планирани до края на тази година.

             Стигнахме пикът на инфлацията, цените ще тръгнат надолу

        Никола Стоянов смята, че сегашният размер е добър. "Иска ми се обаче енергийните помощи да не се дават на всички, на калпак, а да има формула, която да казва кой колко е засегнат. Сложно е обаче да намерим формула, която е справедлива за всички, но работим по нея", каза още министърът.

   Той изрази мнение, че в момента е достигнат пикът на инфлацията и не очаква по-сериозно поскъпване на стоките и услугите. "Още следващият месец инфлацията може да тръгне надолу", прогнозира Стоянов.В отговор на въпрос министърът на икономиката подчерта, че обявената от неговия предшественик Корнелия Нинова борба със спекулата е била ПР ход с минимални резултати. "Не съм привърженик на изкуствени мерки, като въвеждане на таван на цените. Аз съм привърженик на пазарните механизми за тяхното регулиране", посочи още Стоянов.

   В коментар за отлива на чуждестранните инвестиции той посочи, че държавата вече обмисля вариант да строи сгради, които да дава за временно ползване на чужди компании, които обмислят инвестиции в България. Идеята е те да работят още преди да построят собствени площи.

   Държавата започва да търси и нови терени за индустриални зони, като ще бъдат изпратени писма до общините с изискванията към тях - урегулиран поземлен имот, да е над 300 декара и да има нужните комуникации.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha