Събота, 23 Ноември 2024

Каримански проблем е, че с пари от Плана за възстановяване и устойчивост се покриват социални плащания

Каримански проблем е, че с пари от Плана за възстановяване и устойчивост се покриват социални плащания
Публикация   24 Окт, 2022   /     akcent.bg   /     383

    „Аз не съм от „Има такъв народ“ (ИТН), аз бях от гражданската квота само. Все пак изборите приключиха“. Това каза по bTV Любомир Каримански, бивш депутат от ИТН и бивш председател на парламентарната бюджетна комисия. Той беше и кандидатът на ИТН за управител на БНБ.

   В момента той е съветник на служебния финансов министър Росица Велкова. При нови избори не би се кандидатирал за депутат, защото не вижда политически формат, който може да го привлече.

   „Не бих казал, че ме е разочаровала с нещо „Има такъв народ“. Напротив, аз извървях своя път, дадох каквото мога. Гледали сме и сме вървели в една посока“, уточни Каримански.

   С лидера на ИТН Слави Трифонов за последен път е разговарял в деня на изборите – 2 октомври.

   Като съветник на финансовия министър той смята за пресилени думите на Кирил Ананиев от ГЕРБ, че държавата фалира.

    Трябва обаче да сме достатъчно отговорни към разходите и да положим всички усилия икономиката да работи с нужните ръстове. Дефицитът трябва да се разглежда не само за 2023 г., а и за настоящата година, рамката е обща. 3,9 млрд. по плана за възстановяване общо трябва да са получени до края на тази година, от тях са похарчени само 100 млн. Останалите 3,8 млрд. какво покриват до Нова година - те са в приходната част на бюджета и реално покриват всички социални разходи, а и всички компенсации, към които се стремим. Значи имаме скрит дефицит от около 1,1%, изчисли той.

   Според Любомир Каримански проблем е фактът, че с пари от Плана за възстановяване и устойчивост се покриват социални плащания.

   Категорично помощите и компенсациите не трябва да са на калпак, обясни съветникът.

   Лихвите по кредитите ще растат, потвърди прогнозите Каримански. Но с нарастването им ще се овладява инфлацията и ако тя бъде смъкната към средата на следващата година, значи работата е свършена. Въпросът е бизнесът да получи достатъчно капитали и инструментариум от държавата, за да си свърши работата, иначе няма как да се възстанови растежът, обясни той.

   Едно семейство с жилищен кредит трябва да си ограничи сериозно харчовете и ако може, хората да се преквалифицират, за да печелят повече, посъветва Любомир Каримански.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha