Експертите на Министерството на енергетиката търсят начин да определят прага на потребление, след който да се заплаща по-високата цена на тока. Това обяви пред журналисти министърът на енергетиката Росен Христов.
"За зимния период данните показват, че едно домакинство консумира от порядъка на 800 киловатчаса на месец, което покрива 90% от потребителите. За летния период е 300 киловатчаса на месец. Нашето предложение ще бъда това - до 800 киловатчаса зимата и 300 лятото, енергията да се потребява на субсидираните цени, както е сега. Над това потребление свръхколичеството да се заплаща по пазарни цени", обяви министърът, цитиран от БТА.
Обясни, че целта е потребители, които разполагат с луксозни имоти, отопляващи басейни или сауни, да не бъдат компенсирани.
Министър обяви, че идеята на ведомството е да има еднаква цена за битовите потребители за отопление на газ, ток и парно и по този начин да се избегне преминаването от един вид отопление към друг.
За бизнеса и индустриалните потребители предстои обсъждането на компенсации, като при тях цел ще бъде да се спазят изискванията на европейската директива, за да се пести енергия и да се намали потреблението в пиковите часове. Идеята е по-големи компенсации да получават фирмите, които са инвестирали или в момента инвестират в енергийна ефективност и намаляване на потреблението.
"Заедно с диверсификацията на източниците на газ усилено работим и по оттеглянето от зависимостта от доставките на ядрено гориво от Русия, както и на конкурентен подход за намиране на ядрено гориво от европейски компании и компании от САЩ", обяви още енергийният министър. На заседанието си кабинетът в четвъртък отмени решение за това гориво на кабинета Петков с мотива, че то пречи тъкмо на тази диверсификацията.
В рамките на Българския енергиен холдинг е създадена и специална група от български и международни експерти, която да се занимава с ядрените въпроси, посочи министърът. По думите му целта е да се осигури най-добрият доставчик на гориво за АЕЦ "Козлодуй", с фокус върху безопасността. По време на брифинга от "Продължаваме промяната" изпратиха съобщение, в който пишат, че са обезпокоени от последните действия на служебното правителство, които застрашавали енергийната сигурност и независимост на България.
"Управляващите отмениха решение на кабинета "Петков" от 13 юли 2022 г., свързано с доставките на свежо ядрено гориво за АЕЦ "Козлодуй". Така, в пълно противоречие с аргументите за осигуряване на конкурентна среда, служебното правителство практически спира достъпа на българската АЕЦ до алтернативното гориво и поставя страната в зависимост от традиционния доставчик ТВЕЛ (Руска федерация).
"Не може държавата да договори добри условия, когато има само един източник. "Фраматом" са заявили желание. Целта ни е да не работим с руски компании. Въпросът е да отворим конкуренция за всичко - европейско и американско, за да дадем най-добрите условия. Процесът на оценка е доста дълъг. За 5-и блок на АЕЦ "Козлодуй" имаме договор за 2024 г.", поясни енергийният министър.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай