Създалата се напрегната обстановка в страната със задоволяването на населението с отоплителни материали – най-вече с дърва за огрев, породи необходимостта от провеждане на национално съвещание с участието на кметовете и лесовъдите от общините, Министерството на земеделието и Изпълнителната агенция по горите. То се проведе на 13-ти и 14-ти октомври в почивната база на ТЕЦ- Марица Изток в Старозагорски минерални бани. Това каза изп. директор на Асоциацията Тихомир Томанов при откриването на работната среща след откриването и от председателя Валентин Атанасов, кмет на община Сливо поле, Русенско.
Не се забелязва драстично увеличение на цените на дървата за огрев, което от своя страна е довело до презапасяване от страна на гражданите и включване на хора в списъци, без да са правоимащи, нито са нуждаещи се. Има и случаи, в които в едно домакинство се регистрират и повече хора, за да може да бъде отпуснат по-голям обем дърва. Това мнение изрази зам. министърът на министерството на земеделието инж. Валентин Чамбов, който участва в работата на съвещанието със свой екип.
До края на тази седмица са изпълнени на 100 процента от реализираните дърва за огрев. Въпреки това недостигът на пазара не е преодолян.
Общините с максимални усилия като най-големият собственик на гори след държавата да извади допълнителни обеми, които да отидат към местното население, а не на свободна продажба, каза зам. министър Чамбов.
Никога държавата не е снабдявала населението на 100 процента. Около 5-6 млн. пространствени куб. метра годишно се изгарят от домакинствата в страната, като около милион куб. метра се предоставят от държавните горски предприятия. Около милион куб. метра идват от частните и от общинските гори, като останалите количества отиват чрез посредници и фирми, които ги изтъргуват на крайния клиент.
Има общини, които не стопанисват горите си, както и такива, които реализират дървесината първо на свободния пазар, вместо да задоволят своите жители.
Предстои изготвяне на Наредба, която ще регулира въпросите за ползване на дървесина от държавни и общински гори.
От изказванията на кметове на общини стана ясно, че дърва има, но проблемът е в цената. При продажба на дърва от общинските гори в общините, където има достатъчно гори, цената е 80- 87 лева за куб. метър дърва за огрев с включен транспорт до жителя на населеното място.
Наложи се и посочването като проблем липсата на работна ръка при добива на дървесина.
На въпроси на участниците в съвещанието отговаря и изп. директор на Изп. агенция по горите инж. Стоян Тошев.
Общините имат задача да подпомагат, а не да задоволяват нуждите на населението. Като нормално количество за домакинство се определи 3 куб. метра дървесина, а общините, които разполагат с повече, общинските съвети решават тази цифра да е по-голяма.
Коментиран бе и въпросът с изготвянето на списъци с правоимащи или нуждаещи се от дърва от страна на кметовете.
Списъци се изготвят и в държавните горски стопансва, като информацията се преверява за да няма дублиране на хора в тях с тези на общините.
В Закона няма посочени списъци, а в сегашната ситуация те се превръщат в част от проблема, а не негово решение. Проблемът е, че в момента има недостиг на дърва.
Беше признато, че идеята за изнесени складове за продажба не се е оказала ефективна, както и че не бяха открити първоначално обявените 56.
Като проблем бе посочен и фактът, че почти всички искат меше, въпреки че им се предлага и акация, и топола, и др. дървесни видове.
Като причина за недостига на дървен материал бе посочено и сертифицирането в Горските стопанства, което също е довело до намаление на добива.
Според прогнози на участници в срещата дървото ще продължи да бъде най-атрактивния вид гориво и макар цената му да расте, но няма да се върне назад.
След проведените задълбочени и продължителни обсъждания върху проблемите по двете теми, от представителите на Асоциацията се прие Резолюция с констатации, изводи и предложения.
В резултат на предприетите мерки от страна на МЗ, държавните предприятия по чл. 163 от ЗГ и общините, реализираните обеми дървесина, в т. ч. и дърва, за първите девет месеца на 2022 г. са се увеличили с близо 300 000 куб. м.спрямо същия период на 2021 г.
Независимо от достигнатото увеличение, налице е известен недостиг и напрежение на пазара на дървата, което е резултат от
- общо увеличение на цените на енергоносителите;
- Задълбочаване на проблемите с осигуряването на работна ръка в сектора;
- Завишен интерес и търсене от страна на промишлеността и населението, в т. ч. и с цел презапасяване, поради създадената несигурност и очаквания за предстоящия отоплителен сезон;
- наложени режими и ограничения по отношение на ползването на дървесина в противоречие с нормативната уредба в сектора, в т. ч. и чрез упражняване на натиск от определени групи и лица.
За преодоляване на проблемите се предлага:
- Да продължи работата по осигуряване на населението с дърва преди настъпването на отоплителния сезон;
- Да се вземат мерки за синхронизиране на действията и подобряване на взаимодействието между общините и държавните горски и ловни стопанства с цел осигуряване нуждите на населението;
- Да се определи срок и се регламентират реда и условия за изготвяне и предоставяне на списъците на правоимащите лица;
- Набелязване на мерки от страна на общините и държавните предприятия за създаване на стимули с цел осигуряване на дърводобивните дейности с достатъчно човешки ресурс – основно чрез повишаване на трудовите възнаграждения.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай