Двама полицейски служители са следвали шофьора Димитър Любенов по част от трасето на Околовръстното шосе малко преди на 25 септември да причини тежка катастрофа, при която загина френски гражданин, а други двама души бяха ранени. Патрулният автомобил се е движил след поршето на Любенов, който е шофирал след употреба на алкохол и наркотици.
Вероятно мъжът и жената в патрулката са станали свидетели на тежкия пътен инцидент, но вместо да изпълнят служебните си задължения, са действали по друг начин. Видеозаписи показват всички тези действия на служителите на МВР, които вече са отстранени от длъжност и срещу тях се води досъдебно производство. Детайли за случая разказа вицепремиерът и служебен министър на вътрешните работи Иван Демерджиев.
Той подчерта, че неправомерните действия на униформените са били установени от "Вътрешна сигурност" на МВР, които са направили проверка по случая. Всички данни са били предоставени на прокуратурата, а полицията е поискала незабавно задържане за 24 часа за двамата полицаи. Наблюдаващият прокурор от СГП обаче не е позволил ареста, а освен това е предупредил МВР да не огласяват данни от досъдебното производство, разказа Демерджиев.
"Всички материали, на база на които бе образувано досъдебно производство срещу наши служители, бяха предоставени от вътрешна сигурност на МВР. По-късно обаче от прокуратурата поднасят информацията с намек, че полицията опитва да прикрие тези служители", коментира Демерджиев и така обясни мотива да огласи информацията пред медиите.
Малко по-късно прокуратурата отговори на твърденията на вътрешния министър. От държавното обвинение подчертават, че "само органите на полицията могат да задържат лица, за които има данни, че са извършили престъпление и тези задължения са извън правомощията на прокуратурата".
"Към привличане на дадено лице в качеството на обвиняем се пристъпва, след като се съберат достатъчно доказателства за съпричастността му към извършване на престъпление от общ характер. В случая такива не са били налице, тъй като образуваното досъдебно производство е в самото си начало", пишат в позицията си от прокуратурата.
"На 25 септември беше образувано досъдебно производство срещу Димитър Любенов. По отношение на този случай имахме данни, че е имало полицейска кола близо до катастрофата. Действително полицейски автомобил се е движил по маршрута, по който се е движило и поршето. Спирал е по маршрута и най-вероятно полицаите са станали свидетели на тази катастрофа, но вместо да изпълнят задълженията си, са направили нещо друго. Не мога да дам повече детайли, които се съдържат в кориците на делото", обясни Демерджиев.
"Видеозаписи установяват тези действия на служителите на реда. Вътрешна сигурност предложиха двамата полицаи, мъж и жена, да бъдат задържани за 24 часа от Софийската градска прокуратура. Наблюдаващият прокурор бе доведен със служебен автомобил на МВР, за да го запознаем с детайли по случая, но не позволи ареста и отправи предупреждение, че не трябва да огласяваме данни по случая, с което ние се съобразихме", разказа министърът.
"Тези данни впоследствие бяха поднесени, като че полицията опитва да прикрие действията им. Още на 30 септември двамата са отстранени от длъжност, отнети са им служебните значки и служебно оръжие, както и данни от мобилните им телефони", обясни още министърът. По думите му единият полицейски служител се държал нагло.
Демерджиев даде обратен пример за взаимодействие с прокуратурата по друг случай, при който служител на МВР е получил подкуп от 50 лв. в Пловдив. "Той бе незабавно задържан, намерени са парите, а арестът му бе удължен с прокурорско постановление. Ето паралел как прокуратурата може да работи, когато иска да разкрие извършени престъпления", коментира Демерджиев.
Той обясни и за други служители на реда, за които е установено, че в София са проверили шофьор, за когото има основателни съмнения, че е употребил наркотици. При проверката обаче те са го пуснали да продължи, като му съставили само акт. Има данни, че са получили подкуп и са отстранени от длъжност.
Очаква се скоро да приключи и проверката срещу ръководни кадри в МВР по случая с Георги Семерджиев, който причини друга тежка катастрофа на бул. "Черни връх" в София, при която загинаха две жени.
"Дадох ясни заявки, че ще бъда безкомпромисен във всички случаи, в които се установят противозаконни действия или допускане от страна на служители на МВР такива действия да се вършат от трети лица. Тези служители, срещу които ние сме безкомпромисни, съставляват може би 5% от българската полиция. Те не бива да пречат на уважението към другите, които всеки ден рискуват живота си, за да опазят обществения ред", коментира Демерджиев.
Той обаче отправи и въпрос: "Нима само МВР е способна да се чисти от такива служители? Няма ли в другите правоохранителни системи други служители, които трябва да бъдат отстранени. Чух, че главният прокурор бил бесен на друг прокурор. Няма ли да упражни правомощията си по закон? Когато аз съм гневен, обикновено служителите на МВР си вършат работата. Аз не виждам последиците от гнева на Гешев, при положение че има правомощия, които са разписани в закона. Отдавна не помня да е инициирано производство за отстраняване на прокурор", коментира Демерджиев.
"Бесен съм. Това е може би най-точното описание", коментира на 1 октомври Гешев по повод случая, при който шуменският окръжен съд освободи под "домашен арест" 18-годишния Жечко Кюркчиев, който под въздействието на наркотици предизвика тежка катастрофа, причинила смъртта на 22-годишно момиче.
Инцидентът стана на 28 септември вечерта в центъра на града, на кръгово кръстовище на булевард "Цар Симеон Велики". При катастрофата е пострадало и друго момиче от блъснатата кола, което е настанено в болница със средно тежка телесна повреда.
Заради този случай Гешев поиска оставката на Областния директор на МВР в Шумен, но Демерджиев подчерта, че той няма да бъде отстранен, и на свой ред настоя Гешев да поиска оставката на прокурор заради разследване за ловно стопанство, но посочи, че не може да влезе в детайли заради класифицирана информация.
Става дума за разследването, което полицията започна през февруари и при което бяха обискирани три къщи в селата Венец и Осеновец, както и в месността Дъбрава край ловното стопанство "Паламара". Всички имоти са собственост на близкия до Бойко Борисов политик и бизнесмен Бейзат Яхя. От имотите на фамилия Яхя са били иззети документи, големи количества алкохол без бандерол и ловни оръжия.
Претърсванията са били проведени в рамките на досъдебно производство за пране на пари. В трите къщи на Бейзат Яхя са били открити над 100 документа за собственост на недвижими имоти, документи за продажба на държавни имоти, парични кредити, банкови извлечения, а също така и ловни пушки без номера и ловни трофеи, както и 4 хил. бутилки алкохол без бандерол. Потърсено е и съдействие от Агенция "Митници".
В продължение на 10 години Бейзат Яхя беше шеф на борда на Североизточното държавно предприятие и като неофициален домакин посрещаше Борисов в любимото му ловно сторанство "Паламара", където пък синът му Илтер Бейзадов беше назначен за зам. директор.. Яхя беше освободен от този пост през май 2021 г. от първото служебно правителство на Стефан Янев.
До 2019 г. Яхя беше един от най-силните хора на ДПС и на Доган в Североизтока и в продължение на два мандата беше председател на общинския съвет в с. Венец. През 2019 г. мигрира към ГЕРБ, запазвайки влиянието си в региона. По случая обаче няма информация от прокуратурата, а Демерджиев днес отказа да отговори на въпроса дали в случая са разследвани политически фигури заради класифицираната информация.
"Ако Гешев не реагира, аз ще направя всичко възможно да оглася по законовия начин", добави Демерджиев.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай